Діяльність і життя журналістського осередку – це віддзеркалення загальної ситуації в суспільстві. Бо саме те, що відбувається навколо і є темами газетних публікації, радіо і телепередач, а ми, автори матеріалів, пропускаємо свої почуття, настрої через серце, душу, переживаючи за негаразди та людські долі. Все це нас спонукає до правдивого розкриття проблем і пошуків шляхів до їх вирішення. Заради цього живемо.
Від червня 2019-го минув рік. Період, під час якого життя підказувало нам питання, проблеми, знакові події, які привертали увагу нашого професійного осередку, були для нас цікавими, значимими і важливими. Ну от, наприклад, ми відчули, що нам слід звернути увагу на такий важливий жанр як фотознімок. З цією метою підготували фотовиставку робіт майстрів, так би мовити, візуальної журналістики. Так, напередодні нашого професійного свята у міській виставковій залі з’явилася підбірка фотознімків під гаслом: «Світ очима фотожурналістів». Свої роботи представили члени НСЖУ Сергій Косигін, Степан Калинюк, Ігор Квочка, Інга Токар, Андрій Трубіцин, Віктор Білик, заслужений журналіст України Борис Косигін. Саме його поява на виставці стала для присутніх приємною несподіванкою, бо всі знали про важку хворобу Бориса Васильовича. Колеги також з задоволенням переглядали й роботи Володимира Думанського, який перебував тими днями в лікарні. На жаль, Володя так і не справився з хворобою: через деякий час ми вже зібралися, аби провести його в останню путь.
Завдяки друзям Думанського – письменнику Олександру Шмаріну та громадському діячеві Олександру Чижикову, журналістам Оксані Шахмоть, Марині Омельницькій, Ользі Гончар (Хвостовій), Світлані Агатьєвій (Вавіловій), Людмилі Козенко та іншім небайдужим городянам, днями вийшла з друку книжка «Володимир Думанський. Творчість». Її презентація має відбутися 7-го липня в день народження нашого колеги, який так несподівано пішов у небуття.
Минулий рік означився ще двома печальними подіями – втратою наших журналістів – Анатолія Байдужого та Анни Круль. В нашому осередку вже так заведено неодмінно проводжати колег за земну межу і висловити прощальне слово, згадати про їх добрі справи.
Чимало криворізьців пам’ятає Давида Ісайовича Кана, фронтовика, багаторічного керівника Криворізької організації НСЖУ. Про його бойовий шлях у роки Другої світової війни, журналістський і письменницький спадок можна дізнатися з книги автора, члена НСЖУ Олександра Степаненка, яка побачила світ за сприяння громадської спілки «Координаційна рада «Кривий Ріг – рідне місто». До речі,з цим осередком співробітничає чимало журналістів – Володимир Бухтіяров, Григорій Туренко, Людмила Тіміргалєєва, Оксана Шахмоть, Віктор Білик, Сергій Соловйов. У травні 2020року до Дня єднання поколінь і Дня міста громадська спілка «Координаційна рада «Кривий Ріг – рідне місто» різними нагородами відзначила Л.Тіміргалєєву, О.Шахмоть, В.Котович, В.Білика, високо оцінюючи їх професійність і з вдячністю за багаторічну співпрацю.
Не замикатися на суто професійних інтересах – так вважають криворізькі журналісти. Співпрацюємо з міським музеєм, бібліотеками, і не тільки криворізькими. Ось ми отримали запрошення від журналіста Віктора Дмитровича Тараненка, колишнього редактора районної газети селища Широке. На його творчий вечір у бібліотеку за дорученням правління відправився член НСЖУ Іван Найденко. Нашого колегу там добре знають, бо Іван Володимирович ще й неабиякий краєлюб. Через деякий час він знову побував у широківських друзів уже зі своїми літературними надбаннями.
У дружбі криворізьці і з відомим у Придніпров’ї журналістом, керівником «СОЖЦ ДОО НСЖУ «Тригол» Володимиром Сорокою. У нашого колеги не тільки футбольно-спортивна душа: Володимир Миколайович, випускник Московського літературного інституту – чудовий поет. Восени минулого року він приїздив до криворізьких журналістів з цікавою місією: на творчу зустріч з колегою – поетесою Ольгою Ткач. Як виявилося, його поетичну збірку під ліричною назвою «Бальзам душевний», видану російською мовою, Ольга Іванівна переклала українською. Та так вдало, що присутні на цьому творчому зібранні замилувалися гарним звучанням поетичних струн-рядків поезії Сороки – Ткач! Про цей тандем дізналися криворіжці із телесюжету ТРК «Рудана», присвяченого цій події.
2019 рік став знаменним для журналістської спільноти міста ще однією подією – найстаріша газета Кривого Рогу «Червоний гірник» дожила до доволі пристойного віку – 95-річчя з дня виходу першого номера. Оскільки нинішній колектив редакції відзначав цей солідний ювілей доволі «скромно», не запросивши привітати нікого з колишніх, правління Криворізької журналістської організації запросило на свято ветеранів, які віддали своїй рідній газеті не по одному десятку років. Заслужений журналіст України Лариса Чухан, майстри пера Мотрона Панова, Євген Чубенко, Анатолій Ковальчук, Яна Труханова, Микола Крамаренко, Людмила Циганкова отримали Подяки від голови Дніпропетровської обласної організації НСЖУ Олексія Ковальчука. Усіх учасників ювілейного зібрання привітали директор училища, в стінах якого відбувалася ця знакова зустріч, Володимир Балакін, Почесний громадянин Кривого Рогу Дмитро Степанюк, народний артист України Володимир Полубоярцев. Святковий день видався теплим і щирим: кожен з присутніх, а це були не тільки творчі працівники, мав можливість висловитися, пригадати цікаві епізоди з життя й роботи в рідному «Гірничку».
У травні цього року інформаційно-аналітичний щотижневик «Пульс» відзначив своє 13-річчя. Протягом цього періоду творчий колектив видання наполегливо формував редакційну політику з бажанням відповідати очікуванням і смакам криворізького читача. Поступово, з часом журналістський колектив удосконалювався в професійній майстерності, у віднайдені довірливого спілкування з читачами, відповідності їх запитів, життєвих проблем, правдивих суджень. Сьогодні «Пульс» – шановане видання не тільки для криворізьців. Газету читають жителі навколишніх районів – Криворізького, Апостолівського, Широківського. Кореспонденти «Пульсу» відгукуються на запити своїх читачів, ідуть до них, аби розібратися у складній ситуації і зробити відповідний розголос. Нерідко жителі сіл звертаються до журналістів з конкретними питаннями, скаргами, конфліктними ситуаціями. На рахунку газетярів є немало перемог, коли після гострих публікацій справи вирішувалися на користь жителів. У редакцію надходять листи, телефонні дзвінки з подяками редактору газети Олені Стулій, кореспондентам Анні Смирновій, Олександру Шидо, Олександру Розумному за правдиві публікації.
…Якось очільнику Криворізької регіональної організації НСЖУ зателефонували жителі села Олександрівка з проханням: приїздіть, будь ласка, у нас купа невирішених побутових проблем, залежних від керівників громади. І журналістський десант відправився на зустріч з селянами. У сільському клубі зібралося чимало люду. Всі вимоги аргументовано висловили представникам громади. Збори завершились умовою: журналісти беруть вирішення всіх озвучених питань під власний контроль. І через кілька місяців кореспондент «Пульсу» Анна Смирнова знову відправилася на зустріч з керівниками громади. Чимало питань вдалося вирішити на користь олександрівців.
10 жовтня під час урочистостей з нагоди 30-річчя газети Криворізького залізорудного комбінату» «Шахтар Кривбасу» серед запрошених була очільниця Криворізької регіональної організації НСЖУ Людмила Тіміргалєєва, до речі, перший редактор цього виробничого видання. Під час зібрання зайшла мова про гуртування медійників, стандартів журналістики, передачі досвіду від старших колег молодим. Саме тут, на території «Шахтаря Кривбасу», і народилася думка залучити у лави НСЖУ «свіжу кров». Оскільки колектив «Шахтарика» нещодавно повністю омолодився, поповнився новими кадрами, присутній на святі актив регіональної організації НСЖУ (Людмила Тіміргалєєва, Оксана Шахмоть, Святослав Азаркін, Олег Грязнов, Сергій Чухарев) запропонував начальнику служби інформації «Кривбасзалізрудкому» Василині Котович, її заступниці Вікторії Моргун, журналістам «Шахтаря Кривбасу» Діані Долговій, Анні Рогозіній долучитися до справ спілки, стати її членами. Напередодні 2020-го Людмила Тіміргалєєва і Оксана Шахмоть знову побували в «Шахтарику», уже з іншою місією: біля ялинки вручили колежанкам квитки членів НСЖУ. Побажали газетярам зміцнювати криворізький осередок, пропонувати свої ідеї для його розвитку і бути активними в реалізації запланованого.
Декілька слів про роздержавлення ЗМІ. На думку більшості членів організації, процес роздержавлення не додав позитиву. Загалом, від недосконалої реформи постраждало чимало редакційних колективів, а також читачів. Приміром, негативним наслідком є призупинення випуску газети «Сільське Криворіжжя». А одна з найстаріших газет України «Червоний гірник» виходить два рази на тиждень малим накладом. У минулі ж часи по 230 тисяч читачів отримували улюблений «Гірничок».
Ветеранам журналістики – особлива увага в криворізькій організації. Тут знають їхні проблеми, про стан здоров’я, допомагають, як кажуть, чим можуть. Цього року привітали з ювілеями Бориса Косигіна і Ларису Чухан. До Б.Косигіна відправилися Людмила Тіміргалєєва і Степан Калинюк, які вручили йому матеріальну допомогу від Дніпропетровської обласної і Криворізької регіональної організацій. Борис Васильович був у доброму настрої. Дістав фотоальбом зі знімками минулих часів, пригадав історію їх появи. А за дорученням правління Ларису Максимівну Чухан привітали колишні колеги по «ЧГ» Володимир Бухтіяров і член правління Віталій Ткачук.
Особливу увагу і підтримку отримали ветерани і пенсіонери від криворізького осередку під час карантину. Рішенням правління було придбано продуктові набори і доставлено до домівок колег «осіннього» віку, а також хворих журналістів.
Доброю традицією у Криворізькій регіональній організації НСЖУ є відзначення професійного свята – Дня журналіста України. Цього року свої корективи вніс карантин: масове зібрання відміняється. Натомість 6-го червня запланували провести відео-конференцію через програму Zoom. До розмови запрошуються колеги, зацікавлені в спілкуванні, винайденні цікавих корисних форм взаємодії, пожвавленні роботи. Планується участь у конференції людей, які ведуть активну роботу в житті всієї організації.
Плин життя невпинний. І хто як не люди нашої неспокійної професії мають бути налаштовані на динамічний рух, на постійне професійне удосконалення і творчий розвиток. Таким курсом нині і прямує Криворізький осередок журналістів.
Криворізька регіональна організація НСЖУ.