Останнім часом у нашому регіоні відзначається значне загострення проблеми повернення до повноцінного життя жінок та дітей, що пережили насильство в сім’ї, а також хімічнозалежних (наркотики, алкоголь) чоловіків та жінок. Про це повідомили експерти під час прес-конференції у прес-клубі ДОО НСЖУ.
Усіх таких осіб зараз називають «людьми, що потрапили у складні життєві обставини» (ЛСЖО). Їх кількість на Дніпропетровщині суттєво збільшилася, у зв’язку з вимушеними переселенцями з Донбасу, які також відносяться до ЛСЖО, і постійно зростає у зв’язку із загостренням економічної та політичної ситуації в країні.
Але ж загальну кількість таких людей майже неможливо підрахувати, бо більшість з них не звертається до соціальних служб за допомогою або до правових структур за захистом та порятунком (стосується перш за все жінок та дітей, які одноразово або постійно переживають насильство з боку членів сім’ї). До Центрів соціальних служб для сім’ї та молоді міста Дніпра у 1-му кварталі 2016 року надійшли офіційні повідомлення лише про 20 подібних сімей. Але за підрахунками громадських організацій, що працюють в області та місті, з урахуванням ВПО з Донбасу, їх у рази більше. За даними Фонду «Карітас Донецьк» у Дніпропетровській області зареєстровано понад 76 тисяч ВПО з Донбасу, й понад 5% з них визнають, що піддаються насильству в сім’ї. Й все одно реальні цифри набагато вищі, бо лише менша частина відкрито говорить про свої проблеми. Всі ці люди потребують постійної професійної допомоги з ресоціалізації до умова сьогодення.
Значну частину впровадження комплексу заходів, що складається з реальної підтримки лікарів, психологів, соціальних працівників, юристів, фахівців з працевлаштування, беруть на себе громадські та благодійні організації, які працюють здебільшого на волонтерських засадах.
Так, з квітня 2016 року при Дніпропетровському обласному відділенні ВБО «Всеукраїнска мережа ЛЖВ — 100% життя» вперше в Україні розпочав роботу Центр ресоціалізації для ЛСЖО, в якому планується надавати допомогу названих фахівців більше, ніж 250-ти жінкам, які зазнали насильства у родинах або/та позбавилися хімічної залежності, та представниць ВПО з Донбасу. Проект працює за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Але ж фінансова складова допомоги Фонду спрямована лише на облаштування приміщення Центру, наданого з комунальної власності міста в оренду за значну сумму. Щотижневі тренінги для більш, ніж 50-ти жінок, консультації психологів, лікарів, фахівців з працевлаштування, юристів та інших проводяться виключно на волонтерських засадах.
Постійне спілкування з підопічними центру надало розуміння, що у невеличких групах досягнення ресоціалізації ЛСЖО відбувається та закріплюється значно швидше й дієвіше. Тому виникла ідея проведення фестивалю «Щаслива мама – щаслива родина». Досвід проведення такого масштабного заходу для ЛСЖО – перший в Україні. Протягом тижня 25 червня — 02 липня майже всі підопічні Центру разом з родинами— 250 жінок або 50 сімей — у дитячо-оздоровчому таборі «Зміна» на березі Каховського моря (Дніпропетровська область, Апостолівський район, селище Грушевка – колишнє Ленінське) братимуть участь у тренінгах, семінарах та інших спеціальних заходах, що сприятимуть менш вразливій для них адаптації до нормального життя в сучасних умовах. Зважаючи на кількість бажаючих взяти участь у фестивалі серед ЛСЖО, вже зараз зрозуміло, що існує необхідність зробити його традиційним, щорічним. Цього року фінансування від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) дозволило оплатити площадку для фестивалю та запросити тренерів й фахівців міжнародного рівня. Але поки що коштів на подібний захід у майбутньому та на подальше утримання Центру ресоціалізації немає.
Отже, Дніпропетровське відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ — 100% життя» ініціює вирішення даної проблеми шляхом створення соціального проекту, маючи на меті його підтримку місцевими органами влади та держустановами, бізнес-структурами та ЗМІ. На даний час згоду на участь у даному проекті вже дали Дніпропетровський міський Центр соціальних служб для сім”ї, дітей та молоді, декілька бізнес-установ, що вже допомагають Центру ресоціалізації продуктами харчування й ліками тощо, та прес-клуб Дніпропетровської обласної організації НСЖУ, який став першим інформаційним спонсором. Найближчим часом відбуватимуться перемовини з іншими потенційними учасниками даного проекту. Його назву обиратимуть вихованці Центру під час фестивалю «Щаслива мама – щаслива родина». Діяльність Центру на засадах соціального проекту надаватиме можливість допомогти значно більшій кількості людей, що потрапили у складні життєві обставини, які зараз мешкають у нашому місті та області.
Учасники прес-конференції:
Наталя Божко – заступник керівника Дніпропетровського міського Центру соціальних служб для сім”ї, дітей та молоді
Олександр Колісник – голова Дніпропетросвського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраинска мережа ЛЖВ —100% життя»
Людмила Коломоєць – керівник напрямку по роботі з особами, що потрапили у скрутні життєві обставини Дніпропетросвського обласного відділення Всеукраинска мережа ЛЖВ — 100% життя»
Олена Іванова – психолог Дніпропетросвського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраинска мережа ЛЖВ — 100% життя»
Світлана Шух – виконуюча обов’язки завідувача відділенням «Соціальний простір» єдиного соціального центру надання послуг благодійного фонду «Карітас Донецьк»
Більш детальну інформацію щодо проведення фестивалю «Щаслива мама – щаслива родина» та роботи Центру ресоціалізації можна отримати у прес-службі ВБО «Всеукраинска мережа ЛЖВ — 100% життя» за телефонами 050 056 90 50, 067 418 41 05.
Відео прес-конференції за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=HFl8nvWIHms&feature=youtu.be