Нещодавно під відкритим небом на сходинках Палацу молоді і студентів Криворізького національного університету відбувся перший Криворізький фестиваль авторської пісні і поезії імені Кузьми Скрябіна. Майже два десятки талановитих і відомих на Криворіжжі бардів виконали свої пісенні твори в стилі знаменитого українського співака і композитора.
Відкрив фестиваль його ініціатор та організатор, голова Криворізького міського об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, журналіст газети «Червоний гірник» Микола Володимирович Крамаренко. Зі словами вітання до гостей та учасників фестивалю звернулася кандидат мистецтвознавства, директор Палацу молоді і студентів Наталя Федорівна Єфімова.
– Провести цей фестиваль саме в серпні нам порадив керівник групи «Скрябін», гітарист Олексій Зволинский (Зваля), тому що 17 серпня — день народження Кузьми, – розповідає Микола Крамаренко. – Співакові в цей день виповнилося б 48 років. Але в Кривому Розі Андрій Кузьменко залишається живим назавжди. У нас він провів, мабуть, один з найяскравіших у своїй кар’єрі виступів, зі сцени повторював, що хоче залишитися в нашому місті… У пам’ять про світлу людину, справжнього українця-патріота ми назвали сквер іменем Кузьми Скрябіна, а тепер ось підготували фестиваль авторської пісні його імені. Разом з шановними в.о. ректора Криворізького національного університету Миколою Ступніком, директором Палацу молоді і студентів Наталією Єфімовою та ще багатьма друзями-журналістами скоро розпочнемо готуватися до II Криворізького фестивалю авторської пісні і поезії імені Кузьми Скрябіна.
Блискуче провели фестиваль знані у Кривому Розі по урочистих і розважальних заходах Дмитро Леонов та Олексій Верзан.
Талановитий телеведучий ТРК «Рудана» Олексій Лідовський, розповів, як вони разом з журналістом «1-го Міського» телеканалу Миколою Чирвою брали у Кузьми Скрябіна останнє інтерв’ю, та побажав організаторам, щоб фестиваль став щорічним.
Компетентне журі фестивалю очолила кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри мистецтвознавства, інструментальної та хореографічної підготовки Криворізького педагогічного університету, композитор Ольга Валеріївна Чеботаренко. До складу журі входила також директор Долинської районної дитячої музичної школи, викладач-методист вищої категорії, композитор Марина Миколаївна Бєлова. Принагідно зазначимо, що Марина Миколаївна є організатором Всеукраїнського фестивалю авторської пісні, який наприкінці жовтня вже в 9-й раз пройде у місті Долинська. І у якому беруть участь чимало жителів Дніпропетровщини.
Конкурсантів фестивалю оцінювали у трьох номінаціях.
У номінації «Кращий виконавець авторської пісні» лауреатом 3-го ступеня став композитор і виконавець Геннадій Гребенюк з піснею «Залізна роса» на слова Олега Пономарьова. Перше та друге місце розділили Геннадій Васюта та Ольга Фоміна з піснями «Герої не вмирають» (автор і композитор – Ольга Фоміна) та «Чорний біль» (співак і композитор Геннадій Васюта).
У номінації «Кращий виконавець пісень Кузьми Скрябіна» диплом другого ступеня отримав музичний виконавець Федір Гострий. А переможцем у номінації стала співачка Юлія Лелека з піснею «Люди, як кораблі».
У номінації «Кращий автор і виконавець поезії» диплом 3-го ступеня отримала Ніна Рожкова, яка разом з поетом та композитором Леонідом Талалайченком виконали пісню «Над колискою сина», присвятивши її матері Кузьми – Ользі Михайлівні Кузьменко. На другому місці Павло Осіков – виконавець і автор поезій «Лист Кузьмі Скрябіну» та «Схаменися!». Переможцями у цій номінації визнано Сергія Большенка та Володимира Омєліна, виконавця та автора твору «Кузьма».
Почесними дипломами за творчу ініціативу, підтримку та впровадження кращих ідей культурно-масового руху у Кривому Розі, за майстерно представлені на фестивалі власні поетичні твори відзначено активних учасників-журналістів Івана Найденка, Олега Пономарьова, голову Криворізької організації НСЖУ Людмилу Тіміргалєєву.
– Радий був запрошенню взяти участь у фестивалі, – говорить Олег Пономарьов. – Раз так волею долі сталося, що саме в Кривому Розі Кузьма Скрябін був з останнім концертом, і зовсім поруч з містом завершив свій земний шлях, то такому фестивалю тут природно бути! Тим більше, що людина гідна. Людина з великої літери. І пам’ять про нього ще довго буде жити в серцях і в умах людей. Було видно, що свято присутнім сподобалося. Шанувальники творчості Кузьми підспівували разом з виступаючими. Всі учасники добре підготувалися. Що стосується мене, то це була спеціально підготовлена пісня, присвячена Кузьмі. Називається вона «Ти жив, як пісню співав». А також поезії «Присвячується Кузьмі».
– Сьогодні шанувальниками творчості Андрія Кузьменка є різні верстви населення, – говорить член Національної спілки журналістів України, краєзнавець Іван Найденко. – До журналістів, поетів, музикантів, які є дипломантами національних і міжнародних фестів, долучаються і краєзнавці. Мій поетичний твір «Лакмусова свобода» не лише про журналіста Георгія Гонгадзе. Вона і про борця за правду Кузьму Скрябіна.
– Спасибі криворіжцям за чисто людський інтерес до того, відбувається у місті. А разом з тим і до заходів за участю журналістів, – записала у коментарях на Facebook до альбому світлин фестивалю заслужений журналіст України Людмила Миколаївна Тіміргалєєва. – Варто подякувати за невичерпну творчу енергію, організаторські здібності журналісту Миколі Володимировичу Крамаренку. Це його ідея – і висадити дерева, і провести фестиваль. Роботи було чимало, але як бачите, скількох однодумців знайшов наш колега! А наступний фестиваль відбудеться ще більш масовим як з боку учасників, так і з боку глядачів та слухачів . На це сподіваються друзі-колеги Крамаренка. Спасибі за розуміння ідеї проведення фестивалю і за присутність на ньому ректору Криворізького національного університету М.І. Ступніку.
Чимало зусиль для організації та проведення фестивалю доклали також директор Криворізької міської загальноосвітньої школи №72 Вікторія Володимирівна Ничипорук, керівник відділу освіти виконкому Саксаганської районної в місті ради Андрій Іванов. Солодкими медовими призами переможців вікторини та шанувальників творчості, які імпровізовано виконували відомі хіти Андрія Кузьменка, забезпечив криворізький пасічник та благодійник Олександр Карауш. Чимало доклав зусиль до проведення фестивалю директор державного підприємства «Криворізький лісгосп» Сергій Павлович Цикалов зі своїм колективом, депутат Тернівської районної в місті ради, відомий у місті благодійник Олександр Андрійович Головченко, криворізькі громадські діячі Андрій Миколайович Гордєєв та Ігор Олексійович Козирєв. Щиро вдячні організатори фестивалю керівникові координаційного центру допомоги учасникам АТО та їх сім’ям Вікторії Самойленко, а також Віктору Бойку, керівнику служби технічного забезпечення навчального процесу Криворізького економічного інституту та адміністрації інституту.
Тетяна Крамаренко
Фото Станіслава Лебединського