27 березня в прес-клубі ДОО НСЖУ з ініціативи громадської організації «Дніпровський центр соціальних досліджень» (ДЦСІ) відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Соціальна політика: чи здатна місцева влада адекватно реагувати на виклики у соціальній сфері регіону?»
Як зазначила координатор проектів ДЦСІ Анна Колохіна, «цим «круглим столом» ми починаємо серію подібних заходів, на яких будуть підніматися найактуальніші та злободенні для нашого регіону теми. У жовтні ми проведемо фінальне засідання, на якому підіб’ємо підсумки і представимо ситуацію про соціально-політичну картину у Дніпропетровській області».
А. Колохіна представила інформацію, зібрану ДЦСІ з відкритих джерел, згідно з якою щорічні витрати з міського бюджету Дніпропетровська на соціальний захист поступово зростають (з 15, 41 млн. грн. у 2008 році до 29,01 млн. грн. у 2011 році), але вони ще дуже далекі до докризових показників (59,21 млн. грн. в 2006 році і 42,76 млн. грн. в 2007-му).
За словами в.о. заступника начальника управління — начальника відділу з питань соціального захисту населення управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської міськради Ірини Передерій, цього року до 9 травня інваліди ВВВ I групи отримають близько 2 тисяч гривень (в минулому році виплата становила одну тисячу), інвалідам-«афганцям» у лютому вже виплатили по 400 гривень (раніше — 200 грн.), в квітні вдови «чорнобильців» отримають по 500 гривень, а сім’ям загиблих «афганців» щомісяця вже доплачують по 200 гривень (раніше було 100 грн.).
«Проте щорічно ці категорії населення, зі зрозумілих причин, зменшуються», — підкреслила Передерій.
Великі надії на місцеву владу покладають «чорнобильці». Як повідомив заступник начальника відділу соціального захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, осіб, звільнених з місць позбавлення волі, пенсійного забезпечення та субсидій управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської міськради Володимир Плаксій, з держбюджету виділяється лише 10% від передбаченого законом на соціальний захист постраждалих від аварії на ЧАЕС. Тому дніпропетровські «чорнобильці» розраховують на допомогу з міського бюджету.
«Дніпропетровськ став першим в Україні містом, де міськрада прийняла Програму щодо соціального захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, — зазначив Плаксій. — Ця програма працює вже в 3-ій редакції. В її рамках кожна вдова ліквідатора отримує одноразову допомогу в 500 гривень, компенсуються півтори тисячі на похорон «чорнобильців», в грудні ми виплатили 1209 «чорнобильцям» по 4000 гривень, і цього року в міській скарбниці закладено 450 000 на оздоровлення — це стільки ж, скільки виділяється на Дніпропетровськ для цих цілей з держбюджету».
Торкнулися і теми житла для дітей-сиріт. Про це на «круглому столі» розповів депутат Дніпропетровської міськради Сергій Воробйов. За його словами, в даний час із 1967 дітей-сиріт ніякого права на житло не мають 757 дітей. «З них тільки 17 стоїть на квартирному обліку, — наводить цифри Воробйов. — Тому найближчим часом міськрада посилить контроль за діями районної влади щодо постановки сиріт на такий облік».
Також комісія з питань соціального захисту, материнства і дитинства міськради, членом якої є Воробйов, має намір ініціювати інвентаризацію 1200 квартир, на які мають право вихованці дитбудинків, щоб перевірити їх стан.
Зі слів депутата, до сьогоднішнього дня органами опіки лише одна з 1200 квартир здавалася в оренду. Хоча, за законом, на час перебування дітей у дитбудинку їх житло може здаватися, а гроші, що надходять за знімання, кладуться на депозит, щоб по досягненню повноліття сироти мали хоча б мінімальний капітал для входження у доросле життя.
Сергій Воробйов заявив, що нинішня ситуація з житлом сиріт неприйнятна і її необхідно змінювати.