Медійники, які працюють в умовах тривалого збройного конфлікту, щодня стикаються не лише з ризиками для життя, а й психологічним тиском. Інформаційне навантаження, тривожність, невизначеність, стрес – ці та інші фактори стають частиною професійного життя, що виснажує, призводить до втрати емоційної рівноваги тощо. Як у таких умовах не лише залишатися в стані «здатен/здатна працювати», а й вберегти себе і своє психологічне здоров’я з’ясовували учасники воркшопу «Інструменти стійкості в умовах тривалої кризи».
Це був третій та завершальний онлайн-воркшоп від міжнародної експертки Ханни Сторм у серії заходів, присвячених психічному здоров’ю журналістів під час збройного конфлікту, які організувала Національна спілка журналістів України спільно з Комітетом захисту журналістів (Нью-Йорк). Говорили про те, як залишатися емоційно стійким в умовах невизначеності, балансувати між роботою та особистим життям, застосовувати техніки самодопомоги та створювати підтримуюче середовище всередині професійної спільноти.
— Війна продовжується і ось ця тривалість виснажує кожного. Кожен приймає якісь свої рішення, шукає той ресурс спокою і, на жаль, не всі можуть цей ресурс знайти. Особливо зараз, коли ми бачимо наближення зими, інтенсифікацію російських обстрілів. Це теж призводить до того, що частина колег, частина українців не можуть справитись з тривогою. Очевидно, що кожен з нас потребує певних досвідчених порад в нинішній час, тож ми на такій платформі Національної спілки журналістів України об’єднуємо професіоналів й обмінюємося досвідом та взаємопідтримкою, — зазначив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
Ми часто говоримо про стійкість як про здатність продовжувати працювати попри складні умови, але вона також включає вміння піклуватися про себе. Адже журналістика під час збройного конфлікту — це більше, ніж інформування. Для медійників — це величезне психологічне навантаження, за якого важливо не лише не залишити професію, але й не втратити себе.
— У багатьох країнах світу існує стигматизація щодо теми ментального здоров’я. І серед журналістів все це більш поширене, оскільки журналісти мають бути сильними. Журналісти мають бути стійкими. Журналісти мають виконувати свою роботу. І я думаю, що важливо в цьому питанні нормалізувати спілкування. Чим більше ми будемо чути від людей про психічне здоров’я, тим більшої значущості набуватиме проблема. Навіть більше, має бути комбінація обізнаності, спілкування з людьми і взаємодопомоги, взаєморозуміння, взаємопідтримки, які разом допоможуть позбутися стигматизації, — зауважила Ханна Сторм.
Учасники воркшопу разом із медіаексперткою розглянули практичні інструменти та стратегії боротьби зі стресом, перезавантаженням, тривогою тощо. Зокрема, згадали про важливість усвідомлення власного стану, значення контролю та відчуження від тригерів. З’ясували, чому варто встановлювати особисті кордоні як в особистій, так і професійній сфері життя, а також чому середовище навколо — родина, друзі, колеги — має одну з ключових ролей у збереженні психічного здоров’я. Під час дискусії учасники поділилися власними історіями та методами збереження психологічного благополуччя.
Особливу увагу було приділено темі мотивації. В умовах тривалого конфлікту багато журналістів стикаються з емоційним вигоранням і відчуттям, що їхня робота втрачає сенс. Ханна Сторм запропонувала учасникам сфокусуватися на своїх маленьких досягненнях, визначати цілі й поступово рухатися до них. Варто знайти для себе відповідь на питання «Навіщо?», яка слугуватиме основою мотивації. Щобільше, експертка наголосила на необхідності пам’ятати про важливість піклування про себе:
— Ми маємо інвестувати в себе. Машина не може їхати без палива. Так само і людина. Ми маємо доливати паливо в наші «машини», де паливом є харчування, сон, самотурбота тощо. Це і створює стійкість, яка допомагає нам рухатися далі.
Учасники воркшопу не лише отримали практичні інструменти для боротьби зі стресом і тривогою, але й усвідомили важливість піклування про свій психологічний стан. Адже турбота про психічне здоров’я — це не слабкість, а професійна сила, яка допомагає залишатися стійким навіть в умовах українських реалій сьогодення.
Ліана ОХРИМЕНКО.