РЕЗОЛЮЦІЯ
учасників науково-практичної конференції
«Професійні стандарти та етика в журналістському середовищі України: проблеми і перспективи»
Ми, викладачі журналістських дисциплін, представники професійних та творчих спілок журналістів, які під організаційною егідою Комісії з журналістської етики зібралися для обговорення актуальних питань впровадження етичних норм у журналістиці України, відзначаємо таке:
1. Останнім часом істотно погіршилася ситуація із дотриманням журналістських професійних стандартів в Україні. До цього погіршення призвели не лише політичні, але й економічні впливи, суттєва монополізація вітчизняного інформаційного простору.
2. Занепокоєння викладацької й професійної спільноти викликає недостатня увага, яку приділяють викладанню журналістської етики на факультетах журналістики, і, як наслідок – відірваність теоретичних знань студентів від практики.
3. Потребує підвищеної уваги ситуація із перепідготовкою та підвищенням професійного рівня і для практикуючих журналістів, які, у переважній своїй більшості, не отримували або не змогли отримувати знань із журналістської етики.
4. Проблема впровадження високих професійних стандартів у журналістське середовище є вирішуваною лише за умови докладання спільних зусиль громадських організацій, журналістів, науковців. Відтак, виникає необхідність у постійному міжсекторальному діалозі, самоорганізації і саморегуляції професійних спільнот, потребує негайного впровадження широка програма просвітницьких кампаній з медіаграмотності аудиторій ЗМІ.
Виходячи із вищевказаного, учасники науково-практичної конференції пропонують:
1) КЖЕ створити постійно діючу Науково-консультаційну Раду при Комісії з журналістської етики з числа провідних вітчизняних науковців та викладачів журналістської етики.
2) НМПУ та НСЖУ, іншим медіаорганізаціям продовжити роботу із створення єдиного Етичного кодексу української журналіста, в подальшому – із запровадженням єдиної прес-карти як посвідчення фахівця, який бере на себе письмове зобов’язання дотримуватися журналістських стандартів та професійних етичних норм.
3) КЖЕ звернутися до Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України із пропозицією про введення питань із журналістської етики (у вигляді ситуаційних завдань) як обов’язкового компоненту підсумкового державного іспиту.
4) Редакційним колективам вітчизняних ЗМІ вивчати, поширювати та впроваджувати у редакційному повсякденні позитивні українські та європейські приклади журналістської саморегуляції та самоорганізації, зокрема, шляхом прийняття редакційних етичних кодексів, введення посад омбудсмена з питань дотримання професійної етики тощо.
5) Науково-консультаційній Раді при КЖЕ розробити рекомендації щодо наукових досліджень в галузі новітніх медіа, в повсякденній практиці та викладанні використовувати чинні норми, прийняті органами Ради Європи.
6) Вищим навчальним закладам спільно із творчими та професійними спілками журналістів активізувати науково-комунікативний та навчально-методичний діалог між викладачами із журналістської етики, створення загальнодоступної навчально-методичної бази, започаткувати міжнародну співпрацю між науковцями та викладачами.
Прийнято на науково-практичній конференції «Професійні стандарти та етика в журналістському середовищі України: проблеми і перспективи». Київ. 29 травня 2012року.