
Хакатон «Євроінтеграція без дезінформації», що відбувся днями у Києві, зібрав журналістів та громадських діячів з усієї України. Серед учасників були і медійники Дніпра.
Організатор потужного одноденного заходу – представництво Європейського Союзу в Україні в межах «Проєкту з підвищення обізнаності та посилення стійкості до дезінформації про ЄС в Україні».
Протягом дня учасники вчилися створювали креативи для протидії ворожій пропаганді.

Про те, як це роблять професіонали, на початку заходу розповіла менеджерка національного проєкту медіаграмотності «Фільтр» Анна Нестеренко. Фактчекерка поділилася унікальним досвідом створення антифейкових кампаній в соцмережах.
І ось прийшла черга “креативити” учасникам хакатону. Першим завданням стало пригадати всі відомі фейки та маніпуляції російської пропаганди, пов’язані з євроінтеграцією. До прикладу, що Євросоюз загрожує суверенітету України, що Європа хоче вкрасти наші ресурси, що українські землі планують перетворити на ядерний полігон.
Кожна команда мала розробити потужну медійну кампанію для боротьби з тими чи іншими дезінформаційними вкидами.
Учасники працювали під керівництвом досвідчених менторів, серед яких були Оксана Волошенюк, Андрій Авраменко, Тетяна Матичак, Інна Полянська, Альона Романюк, Аліна Тропиніна та Ольга Юркова.
Фінальною частиною хакатону стали пітчингові сесії – команди презентували свої проєкти та відповідали на гострі запитання конкурентів. За результатами голосування було визначено найкращі ідеї, і переможці отримали круті нагороди.
– Хакатон «Євроінтеграція від дезінформації» зібрав неймовірно обізнаних та вмотивованих для боротьби з дезінформацією людей. Лекційна частина про креативне навчання медіаграмотності від «Фільтра» та надзвичайно продуктивна робота в групах змушували неабияк напружити мозок і включитись для пошуку нестандартних рішень. Проєкти всіх команд наприкінці особисто для мене стали мотивацією більше розповідати достеменно інформацію про ЄС та євроінтеграцію, навіть якщо ці речі здаються очевидними. Чудові враження та нові знайомства! – прокоментувала громадська діячка Марія Дімова.
Ідеї, напрацьовані на хакатоні, будуть ретельно проаналізовані експертами. А отримані знання учасники втілюють в життя вже сьогодні.
«Отримав багато корисних знань, попрацював із неймовірною командою та зустрів чудових людей, які надихають продовжувати боротьбу за інформаційну безпеку України!» – написав у своєму Фейсбуці один з учасників Євген Пилипчук.
– Ми отримали 111 заявок на участь – що говорить про великий попит на такі заходи, – прокоментував Сергій Гриценко, радник зі стратегічних комунікацій Відділу преси та інформації Представництва ЄС в Україні. – Я надзвичайно вдячний всім, хто взяв участь в нашому хакатоні – нам вдалося зібрати сім чудових команд. Бачити, як в тебе на очах народжуються ідеї нових можливих ініціатив з розвитку медіаграмотності і як команди виходять їх презентувати – це фантастика.
За його словами, проведення хакатону допомогло створити спільний майданчик для генерування нових цікавих ідей, для обміну цими ідеями – для того, щоб співробітники Представництва Євросоюзу змогли використати ці ідеї для продовження майбутніх ініціатив з протидії російському впливу в інформаційному просторі нашої країни, зокрема, та Європи, взагалі.
Єва АВРАМЕНКО,
журналістка, учасниця хакатону.