Дорогі й улюблені наші читачі! Ось і настав той час, коли редакція змушена поділитися з вами наболілим. Упродовж всього цього року ми намагалися вирішити питання, з якими зіштовхнулися співробітники газети «Зоря», без залучення широкого загалу, але розуміємо, що всьому колись настає край.
Україна ще в далекому 2005 році взяла на себе зобов’язання зробити місцеву пресу незалежною від влади, щоб влада не мала жодного впливу на ЗМІ. І, нарешті, цей закон у січні 2016 року був ухвалений. Важливість цього закону справді важко переоцінити: набувши чинності, він продемонстрував початок глобальної медіа-реформи.
У лютому 2016-го співробітники «Зорі» на зборах трудового колективу ухвалили рішення щодо бажання реформуватися й потрапити в пілотний проект з роздержавлення комунальної преси. І далі все за процедурою. Здавалося, що питання реформування — це суто формальне, адже колектив газети, навіть ідучи у «вільне плавання» збирався зберігати дружні відносини зі своїм засновником — Дніпропетровською обласною радою. І висвітлення діяльності ДОР мало перейти на комерційні взаємини, у договірних рамках. Упродовж місяця, відповідно до закону, тобто в березні, засновник повинен був визначитися, повідомивши про своє рішення щодо виконання закону.
І далі почалося «найцікавіше». Майже півроку Дніпропетровська облрада ігнорує рішення колективу редакції газети «Зоря». З грудня 2015 року ми не одержуємо грошей на висвітлення діяльності обласної ради, але продовжуємо це робити, відповідно до статуту підприємства і все-таки сподіваючись, що голос здорового глузду візьме гору над беззаконням. І облрада (крім укладання договору про висвітлення діяльності) оплатить всі публікації, що вийшли від неї, продовживши взаємовигідну для влади й редакції співпрацю.
Саме всіма цими складнощами й пояснюється зменшення кількості сторінок ще із зимового періоду, а віднедавна й об’єднання номерів. Замість звичних для вас середи й п’ятниці ми виходимо один раз — у четвер. Зі свого боку, хочемо висловити вам, дорогі читачі, вдячність за розуміння ситуації. Жоден з передплатників не побажав за весь цей час відмовитися від «Зорі», напевно, розуміючи, що без об’єктивних причин газета не пішла б на такі зміни.
Зменшивши кількість сторінок і виходів, ми зі свого боку завжди намагаємося оперативно реагувати на листи, дзвінки, ваші візити в редакцію. Ми також постаралися максимально зберегти улюблені читачами рубрики, історія яких корінням сягає у славну історію газети.
Нам би дуже хотілося повернутися до звичного для всіх формату, але поки це можливе тільки через зміну вартості передплати. Чого ми робити не бажаємо, розуміючи сьогоднішню ситуацію у країні. Ми для вас, читачі, вирішили залишитися найбільш недорогою й доступною по ціні, але водночас найбільш тиражною газетою області, випускаючи тираж понад 40 тисяч екземплярів щотижня.
Відтоді, коли рішенням трудового колективу була участь у першому етапі реформування, пройшли вже три сесії обласної ради (!). Жодна з них не розглядала питання реформування. У той же час єдиною реакцією на рішення колективу була недавня сесія облради в червні, що передала приміщення з балансу редакції на інше комунальне підприємство. До речі, приміщення на вул. Старокозацькій (Комсомольській), 52, де редакція нині знаходиться й куди переїхала з неопалюваного в зимовий період приміщення на вул. Журналістів, 7 два роки тому, ми капітально відремонтували за зароблені редакцією кошти.
Ще одним відгуком засновників на кількаразові звернення редакції також можна вважати внесення змін до складу наглядової ради редакції. Під повною зміною її складу ми розуміли зміни, потрібні для прискорення вирішення проблемних питань. Але після закінчення часу й ще більшого «відходу від теми» стало зрозумілим, що процеси тільки затягуються, одночасно заважаючи нормальній роботі колективу.
Весь трудовий колектив мав спільну думку — у жодному разі не нагнітати відносини із засновником і йти мирним шляхом. Саме тому тривалий час не було публічних заяв. Але в обласної ради, мабуть, щодо цього трохи інші плани, що дуже засмучує колектив «Зорі». Тому після останньої сесії облради, на якій у нас фактично забрали приміщення, уже стало зрозумілим, що втручання суду не уникнути, хоч би як цього не хотілося, адже маємо факт різкого порушення закону.
22 липня 2016 року редакція подала два позови у Кіровський районний суд м. Дніпропетровська. Перший — з вимогою визнати протизаконною бездіяльність обласної ради щодо роздержавлення газети. Другий — про скасування рішення з передачі приміщення редакції іншому КП. Далі ще «цікавіше»: поки ми готували судові позови, облрада активно готувалася до майбутньої сесії.
Зараз на офіційному сайті обласної ради у відкритому доступі стоїть питання про те, що цієї п’ятниці, 29 липня, депутати планують ухвалити зміни до статуту редакції газети. Про те, які це зміни, трудовому колективу невідомо. Майбутні зміни до статуту підприємства демонструють абсолютне нерозуміння цивілізованих відносин, які мають будуватися між владою й журналістами.
25 липня розібратися у питанні реформування газети «Зоря» прибули київські експерти — перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко, президент Асоціації видавців періодичної преси Олексій Погорелов і голова громадської ради при Держкомтелерадіо України Олександр Човган. Запрошували до діалогу і представників Дніпропетровської облради. Але, на здивування всіх присутніх, діалогу між редакцією й засновниками не вийшло через відсутність представників облради.
Ми все-таки дуже сподіваємося, що переможе здоровий глузд і облрада почує голос розуму. Уже майже дев’ять місяців газета «Зоря» живе за кошти реклами, передплатного й роздрібного продажу, а також грантових проектів.
Нині позиція Дніпропетровської обласної ради викликає питання не тільки у співробітників «Зорі», а й у вищого керівництва країни.
Якщо засновники не готові нас почути в офіційних листах, то публічна заява не може залишитися непоміченою. Ми маємо намір боротися далі: звернулися до Адміністрації Президента в надії на якнайшвидше позитивне завершення питання реформування. Навесні наступного року в газети «Зоря» серйозна вікова дата, і ми маємо намір зустріти сторіччя нашої газети разом з вами, дорогі наші читачі і друзі.
Хотілося б знайти компроміс для виконання Закону про реформування. Тому звертаємося до всіх, хто може вплинути на рішення, у тому числі й до депутатів Дніпропетровської обласної ради, винести на розгляд сесії обласної ради 29 липня 2016 року питання про реформування газети «Зоря».
Трудовий колектив редакції газети «Зоря»