У рік місцевих виборів Громадський рух ЧЕСНО проводить моніторинг роботи місцевих рад у рамках кампанії «Чесна весна – відповідальна осінь». 7 жовтня 2015 року під час прес-конференції у прес-клубі ДОО НСЖУ активісти ЧЕСНО назвали імена кандидатів на відкликання у Дніпропетровській міській раді.
За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань сесії чи постійної комісії протягом року, його можна позбавити мандату (ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад»). Аби продемонструвати виборцям, як працюють їхні обранці, а також щоб нагадати громадянам про їхнє право та можливість контролювати роботу депутатів, експерти руху ЧЕСНО дослідили та проаналізували роботу місцевих рад в Україні. Для цього навесні цього року направили до міських та обласних рад запити про отримання інформації щодо відвідуваності депутатами сесійних засідань та засідань постійних депутатських комісій. Мета – виявити депутатів, які не були ефективними з початку каденції до 1 березня 2015 року через надмірну кількість пропусків засідань.
Як зауважив керівник проекту ЧЕСНО Андрій Круглашов, завжди спостерігається тенденція, що чинні депутати намагаються знову потрапити у місцеві ради. І саме напередодні місцевих виборів громадянам важливо знати, як їхні депутати відвідували раду протягом кожного року каденції, щоб розуміти, чи буде депутат ефективним в наступному скликанні. А прогули чи невиконання обов`язків можуть безпосередньо вплинути на подальшу політичну кар’єру і результати осінніх місцевих виборів. Це розуміє кожен депутат.
Сергій Огородник, журналіст Громадського руху ЧЕСНО, пояснив, що моніторинг проводився за наступними критеріями: як відвідують сесійні засідання та засідання постійних комісій, чи користуються таким механізмом як депутатські запити, чи змінювали упродовж каденції вони свою партійність і чи є депутати відкритими і оприлюднюють свої декларації.
До списку дніпропетровських прогульників увійшли ті, хто пропустив більше половини усіх засідань сесій у 2011, 2012, 2013 або 2014 році. За отриманими результатами, 22% депутатів є кандидатами на відкликання.
Як розповіла Ольга Полякова, координатор Громадського руху ЧЕСНО в Дніпропетровськ, троє кандидатів на відкликання в Дніпропетровській міськраді пропустили в один або кілька повних років каденції 100% засідань, 23 депутати не ходили більш ніж на половину сесій. Коли журналісти ЧЕСНО просили «прогульників» прокоментувати свої пропуски, ті в основному пояснювали свою відсутність поганим самопочуттям, хворобою, перебуванням на лікуванні тощо. Дехто – зайнятістю на роботі, частими відрядженнями. Були і такі, хто відмовлявся відповідати представникам громадської організації, мотивуючи, що вони не є народ, який обирав.
Ще одним з критеріїв ефективності місцевого депутата є його вміння працювати з наданими йому законом інструментами впливу на установу, організацію будь-якої форми власності, тобто з депутатським запитом. Експерти ЧЕСНО зафіксували, що за чотири з половиною роки каденції депутати Дніпропетровської міськради підтримали 83 запити.
На думку громадських активістів, проблема у тому, що не всі депутати розуміють різницю між депутатським запитом та зверненням. «На відміну від депутатських звернень, які може писати кожен обранець, депутатський запит має вищу силу. Його підтримує на сесії голосуванням більшість депутатів. По суті, це не вимога одного депутата, а вимога усієї Ради», – пояснив Сергій Огородник.
Представники Громадського руху ЧЕСНО розробили пам’ятку для громадян «Нахіба нам депутат місцевих рад», яка містить нагадування про права і обов’язки громадянина та депутата, попередження, зауваження, відповіді на питання: «Що має громадянин?», «Навіщо обирати і що вимагати від депутата?» та поради «Що спитати у депутата?».
* * *
Учасники прес-конференції:
– Андрій Круглашов, керівник проекту ЧЕСНО;
– Сергій Огородник, журналіст Громадського руху ЧЕСНО;
– Ольга Полякова, координатор Громадського руху ЧЕСНО в Дніпропетровську;
– Ксенія Петручик, аналітик Громадського руху ЧЕСНО.
За додатковою інформацією звертатись до координатора Громадського руху ЧЕСНО Ольги Полякової: 093-936-96-97, polyakovaolga2012@gmail.com.
З результатами моніторингу можна ознайомитись на сайті ЧЕСНО за посиланням: http://www.chesno.org/news/2162/