ПРЕС-РЕЛІЗ
28 листопада 2013 року у прес-клубі Дніпропетровської обласної організації НСЖУ відбулось чергове засідання, присвячене Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом. Лікарі, громадські активісти та журналісти обговорювали епідситуацію із захворюваності на ВІЛ-інфекцію/СНІД у Дніпропетровській області.
За даними ЮНЕЙДС (агентство ООН у боротьбі з ВІЛ/СНІД) у світі понад 34 млн. людей, що живуть з ВІЛ, з них антиретровірусну терапію отримує 8 млн. чоловік. В Україні станом на 1 жовтня 2013 року під медичним спостереженням перебуває понад 137 тисяч пацієнтів з ВІЛ/СНІД. Лише за 9 місяців поточного року в Україні зареєстровано близько 16 тисяч нових випадків ВІЛ.
Як повідомила головний лікар комунального закладу «Дніпропетровський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» Ірина Чухалова, на сьогодні у Дніпропетровській області на обліку перебуває 22730 чоловік з ВІЛ-інфекцією. Це ті пацієнти, які отримують всю необхідну допомогу і спостереження в лікувальних закладах. З них 4,5 тисячі чоловік – пацієнти зі стадією СНІДу. На диспансерному обліку перебуває 1401 дитина.
«Кількість наших пацієнтів зростає. Це пов’язано з тим, що у нас досить широко проводиться обстеження і виявлення. На жаль, не всі пацієнти знаходяться на обліку. З різних причин – дехто відмовляється від диспансеризації, дехто виїжджає з міста. Але ті, хто адекватно реагує на дану ситуацію, хто розуміє своє становище, приходять до нас, знаходяться на обліку і отримують весь комплекс обстеження і лікування. Так, 6,5 тисяч чоловік отримують адекватну, високоактивну, антиретровірусну терапію для покращення стану імунної системи, – розповіла Ірина Віталіївна. – Практично 100% наших пацієнтів, які потребують такого лікування, за умови відсутності протипоказань отримують АРТ. Перебоїв із терапією до цього часу немає».
На Дніпропетровщині протягом останніх двох років спостерігається тенденція до стабілізації епідситуації. Зменшилась частота передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. Якщо у 90-х роках вона становила 32%, то на сьогодні – 4,17%. Стабілізувались і дещо знизились показники смертності. Так, за 9 місяців поточного року померли від СНІДу 670 осіб, що на 1,8% менше у порівнянні з минулим роком.
У серпні цього року після капітального ремонту на житловому масиві Ігрень був відкритий «Обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом». У оновленому центрі функціонує поліклініка з окремим підрозділом для прийому ВІЛ-інфікованих дітей та вагітних, стаціонарне відділення для пацієнтів з ВІЛ-інфекцію/СНІД на 30 ліжок. Можна отримати консультацію лікарів-інфекціоністів, дерматовенеролога, фтизіатра та інших фахівців, пройти основні лабораторні обстеження, ультразвукове дослідження, електрокардіографію тощо.
«В нашому Центрі значно покращились умови перебування хворих, надання допомоги. Не лише для пацієнтів, а і для медперсоналу. До нас приїжджають делегації з України та з-за кордону, які навчають наших лікарів, консультують наших пацієнтів у складних випадках», – додала головний лікар закладу.
Спеціалізована медична допомога в області надається 7 центрами профілактики та боротьби зі СНІДом і 37 кабінетами «Довіра», які працюють на базі центральних міських та центральних районних лікарень.
Говорячи про досягнення в питанні боротьби зі СНІДом, регіональний координатор Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД у Дніпропетровській області Михайло Ярошевський відзначив сферу профілактики. За його словами, це дуже важливий компонент, оскільки він менш затратний, ніж лікування антиретровірусними препаратами хворих на СНІД та ВІЛ-інфікованих. Окрім того, профілактика попереджає нові випадки захворювань серед молоді (а це досить вразлива категорія населення).
«На сьогодні профілактикою ВІЛ-інфекцій серед вразливих груп займаються 17 громадських організацій. Вони опікуються майже 30 тисячами представників уразливих груп населення. З них близько 25 тисяч – наркозалежні, понад 2 тисячі – жінки, що надають сексуальні послуги за гроші, 1,5 тисяч чоловіків, які практикують статеві стосунки з чоловіками, тощо. Тобто, це ті групи, які сьогодні визначають епідситуацію. До недавнього часу споживачі ін’єкційних наркотиків були ключовою групою в розповсюдженні ВІЛ-інфекції. Якщо поглянути на динаміку шляхів передачі ВІЛ у Дніпропетровській області, бачимо, що з року в рік знижується частка споживачів ін’єкційних наркотиків в загальній структурі нових випадків захворювань (у 2011 році – 38,2%, у 2012р. – 36,7%, за 9 місяців 2013 року – 32,2%). Це також свідчить про ефективність профілактики, – підкреслив Михайло Борисович. – Тобто, міжнародне фінансування, в першу чергу з боку Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні та Міжнародного благодійного фонду «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» випрадані. Підтвердження цьому є той факт, що термін перебування Глобального фонду в нашій державі на два з половиною роки подовжено».
Громадські організації, які займаються уразливими групами населення, працюють майже в усіх містах Дніпропетровської області. Їхні фахівці консультують, анонімно і безкоштовно тестують представників таких груп. В середньому в рік виявляється близько 500 випадків захворювань, які надалі передаються лікарям для взяття на диспансерний облік.
На 2013 рік МБФ «Альянс Україна» запланував спрямувати у Дніпропетровську область гуманітарну допомогу на профілактику ВІЛ/СНІД на суму понад 13 млн грн., в тому числі на гранти неурядових організацій – 7,7 млн. грн., на товари медичного (швидкі тести на ВІЛ, сифіліс, вірусні гепатити, презервативи, спиртові серветки, шприці та голки, вакцина для щеплень проти ВГВ) – 2,9 млн грн., решта – на медикаменти для замісної підтримувальної терапії наркозалежних та лікування у представників уразливих до ВІЛ груп населення інфекцій, що передаються статевим шляхом тощо.
У цьому році МБФ «Альянс Україна», Головне управління охорони здоров’я облдержадміністрації, обласна рада та громадські організації області підписали відповідні Меморандуми про взаєморозуміння та співпрацю. Втім, за словами регіонального координатора Міжнародного Альянсу, в бюджет обласної програми протидії інфекційним соціально небезпечним хворобам на 2014 рік на профілактику кошти не закладено.
«Ми сподіваємось, що обласна програма протидії інфекційним соціально небезпечним хворобам буде приведена у відповідність Національній та передбачатиме фінансування на профілактику ВІЛ серед уразливих груп населення у 2014 році в межах, не менше 10% від фінансування Альянсом. Сподіваємось також на виділення коштів на профілактику ВІЛ серед уразливих груп населення з місцевих бюджетів. Можливо, у вигляді соціального замовлення, чи то конкурсів, проектів тощо», – додав М.Ярошевський.
Голова правління Дніпропетровського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Олександр Колісник розповів про проекти, які зараз реалізує організація: «Один проект – це медико-соціальний психологічний супровід ВІЛ-інфікованих дорослих, в рамках якого з серпня 2012 року наші клієнти, ВІЛ-позитивні люди, отримують продуктові набори, медикаментозну допомогу, психологічний супровід. Проводиться безкоштовна діагностика методом комп’ютерної томографії, завдяки чому у близько 40 чоловік був вчасно діагностований туберкульоз і призначене лікування. Другий проект направлений на роботу з підлітками – так зване ефективне поведінкове втручання (програмою передбачені заходи, що стосуються профілактики інфекцій, які передаються статевим шляхом, ВІЛ-інфекцій, вживання наркотиків, алкоголю, правильного користування презервативом тощо). Ми надаватимемо допомогу 140 підліткам, які належать до груп ризику, – учням дитячих будинків, пацієнтам обласного наркодиспансеру».
«Я маю силу – силу жити!» – слоган цьогорічної всеукраїнської вуличної акції, яка у Дніпропетровську відбудеться 2 грудня. Мета – вкотре привернути увагу суспільства до проблеми, підвищити рівень толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних людей. Адже боротьба з ВІЛ-інфекцією/СНІДом є соціальною проблемою і вимагає консолідації зусиль усіх гілок влади, медицини, громадськості та особисто кожної людини.
До проведення акції залучатимуться медпрацівники СНІД-центрів, фахівці ВІЛ-сервісних організацій. Інформаційно-просвітницькою кампанії передбачені різноманітні заходи – прес-конференції за участю депутатів, лікарів, громадських активістів, інтерв’ю, розповсюдження інформаційних матеріалів, засобів контрацепції, експрес-тестування тощо. У всіх кабінетах «Довіри» та Центрах СНІДу протягом тижня проводяться дні відкритих дверей. Кожен може звернутись до лікаря, отримати консультацію, спеціальну літературу – брошури, листівки (окремо для груп ризику, окремо для широких верств населення).
* * *
Учасники медіа-заходу:
– Ірина Віталіївна Чухалова, головний лікар КЗ «Дніпропетровський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом»;
– Михайло Борисович Ярошевський, регіональний координатор Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД у Дніпропетровській області;
– Олександр Миколайович Колісник, голова правління Дніпропетровського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ».
Контакти: Наталя Назарова, тел. 744-73-04, 050-919-84-79, 097-575-87-75