• Офіційно
  • Актуально
  • Апарат
  • Журналістська поезiя
  • Журналістська проза
  • Конкурси
  • ЗМI регiону
  • Контакти

Дніпропетровська обласна організація Національної спілки журналістівДніпропетровська обласна організація Національної спілки журналістів

Дніпропетровська обласна організація Національної спілки журналістів
  • ГЛАВНАЯ
  • ДОО НСЖУ
    • Про ДОО НСЖУ
    • Апарат
    • Правлiння
    • Секретарiат
    • Ревiзiйна комiсiя
    • Кодекс професійної етики
    • Місцеві осередки
  • ПРЕС-КЛУБ
  • НОВИНИ
    • Дніпро
    • Кам’янське
    • Кривий Ріг
    • Павлоград
    • Магдалинівка
    • Марганець
    • Нікополь
  • ВІДЕО
  • ЖУРФОНД
Останні новини
  • Голос громади у час війни: «Межівському меридіану» – 95!
  • Свято професіоналів у професійному колі
  • «Наш університет»: Дніпропетровська обласна організація НСЖУ та НТУ «Дніпровська політехніка» посилюють партнерство
  • Антикризова стійкість: адаптація регіонального медіа до викликів війни (АНОНС)
  • Малюємо, щоб відновитися: благодійний майстер-клас із живопису для журналістів (АНОНС)
  • Закон України «Про доступ до публічної інформації»: як працює та які виклики в умовах війни
  • Мистецтво на передовій: у Дніпрі презентували проєкт «Воїни Світла: МИТЦІ»
  • Європейська федерація журналістів одноголосно схвалила резолюцію про підтримку українських регіональних медіа
  • Мистецтво на передовій: проєкт про українських митців, які тримають фронт у війні з росією (АНОНС)
  • Олексій Ковальчук: «Журналістика сьогодні – це про сміливість бути там, де важко»
Головна/новини/загальнi новини/Чому редакторам важко торгуватися з Смілянським

Чому редакторам важко торгуватися з Смілянським

25.07.2024 загальнi новини, новини, новини ДОО НСЖУ залишити коментар 131 Перегляди

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

або Як редакціям побудувати ділові стосунки з «Укрпоштою»

Ніхто не сумнівається в тому, що до різкого падіння тиражів друкованих медіа безпосередньо причетна «Укрпошта», яка просто перестала доставляти газети передплатникам. Це знову засвідчив «круглий стіл» редакторів за участю генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського  «Практичні питання регулювання та співрегулювання друкованих медіа».  Як для мене, підсумок зустрічі з очільником «Укрпошти» образно висловив редактор з Чернігова  Сергій Народенко словами:

– Важка справа торгуватися зі Смілянським…  Нічого не виторгував…

І так, погодьтесь,  вже не перший рік. Бо, може, ми не вміємо торгуватися?

На чому побудована риторика редакторів у стосунках з «Укрпоштою»? Ми завжди просимо: просимо поліпшити доставку газет і  просимо організувати передплату; просимо не підвищувати тарифи на доставку; просимо не закривати відділення зв’язку в селах; просимо зважити, що газета – товар особливий, і при його доставці не можна виходити лише з суто ринкових міркувань. І ще багато-багато чого просимо, замість того щоб нарешті  укласти з «Укрпоштою» реальний договір про її реальні послуги і колективно вимагати його суворого дотримання.

Так, у нас сьогодні є договір з «Укрпоштою». Але він написаний п. Смілянським в інтересах свого відомства і з глибоким переконанням, що редакції нікуди не дінуться. При цьому  суто транспортно-експедиційні послуги «Укрпошти» Смілянський зумів у договорі поставити не то щоб нарівні, а навіть значно вище зусиль  редакцій газет, які об’єктивно є важливою ланкою національної інформаційної безпеки. За нинішнім договором журналісти – рядові помічники пошти в інформаційній сфері, яка диктує редакціям свої умови.  Вона виставляє себе «стражем порядку» у медійній сфері, вдається навіть до прямих заборон редакціям що їм писати, що розміщати в газеті. А ще – вперто перебирає на себе функції своєрідного регулятора стосунків медіа і читача, диктує свої умови, кого і на яких умовах буде передплачувати,  коли проводити передплату і як, коли віддавати редакціям кошти за передплату, встановлює свої, зручні саме для неї, графіки доставки газет. Коли ж сама масово порушує ці графіки доставки, ніколи не несе відповідальності за це і ні разу не вибачилася перед читачами і редакціцями.

На останньому «круглому столі» з редакторами директор «Укрпошти» визнавав збої, але обіцяв їх усунути. І знову малював гарні плани.  Зокрема, говорив, що  у відомстві  створюють комп’ютерну базу передплатників і будуть телефоном пропонувати їм  поновити передплату. Деякі озвучені пропозиції Ігоря Смілянського навіть лякають:  з наступного року «Укрпошта» хоче повертатиме передплатникам кошти за недоставлені примірники друкованої преси раніше, ніж передплатник встигне їм поскаржитися. А яку суму будуть повертати, за рахунок чиїх коштів, за якою методикою буде пораховано збитки редакцій за недоставлену до читача інтелектуальну працю журналістів? А погроза вимагати від редакцій компенсації за «спарені» випуски – то взагалі відвертий рекет, про який треба писати заяву в поліцію.

І як вишенька на торті – традиційне підвищення тарифів на доставку і оформлення передплати. Цього року  на 25 відсотків.

А що редактори? Вони навіть про нові тарифи не сперечалися, всі хором запитували у п. Смілянського: коли пошта буде здійснювати адресну доставку передплачених видань?

У відповідь п. Смілянський відверто заявив: я чуда зробити не можу!

Зачекайте, але ж доставка передплатнику газети – це  основа договору між редакціями і «Укрпоштою»! Якщо пошта не доставляє своєчасно газету передплатнику, то навіщо вона підписує про це договір?

От я й пропоную: давайте не чекати від Ігоря Смілянського чуда і вимагаймо від нього конкретної роботи, яку має передбачати новий договір між редакціями і «Укрпоштою», бо діючий треба взагалі викинути на смітник.

Концепція нового договору має базуватися на тому, що «Укрпошта» – лише доставляє передплатникам передплачені газети. Не більше, але й не менше. Вона має зважити свої можливості і в кожному конкретному випадку вирішувати: в яких населених пунктах вона зможе  доставляти газети в поштову скриньку передплатника, в яких  доставить її   лише до   контори територіальної громади, а будуть і такі населені пункти,  куди пошта  взагалі не буде заїжджати. Бо такі реалії! Але те,  на що вона погодиться, має бути безумовно виконане, або їй доведеться платити великий штраф – і читачеві, і редакції.

А як з організацією передплати? Редакції мають зрозуміти, що то – їхня і лише їхня справа. Тому маємо самі займатися передплатою і передавати  пошті заповнені передплатні карточки  для організації доставки газети передплатникові, оплачувати рахунки пошти за реальні послуги з доставки.  Звичайно, ніякої додаткової плати за оформлення редакційної передплати не може бути!

Сьогодні у цьому є не лише нагальна потреба, а й нові можливості. Особливо з урахуванням розвитку передплати через Інтернет, можливістю легко переказувати кошти з картки на картку. Тому треба насамперед  розвивати редакційну передплату, формувати бази даних передплатників, постійно підтримувати контакт з людьми, робити електронні і телефонні розсилки-нагадування про передплату і пропонувати читачам свої послуги і допомогу. Скажімо, газета сама оформить за них передплату після одержання коштів на карточку редакції. Складно? Звичайно, і клопітно. Але чомусь може страхова компанія нагадувати мені про необхідність продовження терміну страхування автомобіля наперед за місяць-два? Так і ми повинні.

Частина редакцій будуть укладати з «Укрпоштою» окремий договір на організацію передплати через поштові відділення і через листонош. То за таке оформлення пошта вправі брати плату (на наступний рік названа сума 20 грн за один примірник).  У зв’язку з цим геть відпадає потреба у випуску  передплатних каталогів, за які з редакцій двічі на рік беруть майже по тисячі грн за індекс.

Отже, головний договір – на доставку газет. За ним редакції зобов’язуються передавати  «Укрпошті» на доставку передплатникам лише офіційно зареєстровані видання. Більше ніяких умов! Кількість сторінок, здвоєний номер чи одинарний, формат і кольоровість, з рекламною вкладкою чи без – то справа редакції. Пошта визначає тариф доставки лише за двома параметрами: вага видання і умови доставки. З вагою все зрозуміло, а  умови доставки – це ті зобов’язання, які пошта бере на себе з урахуванням конкретної ситуації. Якщо в містах і райцентрах чи навіть в окремих селах газети будуть доставлятися передплатникам додому – це одна плата. Якщо пересувні відділення доставлять газету лише до старостату чи в місцевий магазин – то інша ціна. Але кожен передплатник має знати, за яку доставку він заплатив пошті.

До речі, в тарифах на доставку обласних видань, які п. Смілянський вже другий рік ігнорує і самовільно встановлює суму,  вартість вручення газети передплатнику  – оброблення у відділенні зв’язку та доставка – становила 55-61 відсоток. Отже, кому сьогодні листоноші не приносять газету додому, треба повертати не менше 2,6 грн за кожен номер.

Звичайно, тариф на доставку газет – усі його конкретні варіанти – має бути економічно обгрунтованим,  чесно порахованим і обнародуваним. Маючи такий тариф, «Укрпошта» може, наприклад, вирішити: зважаючи, що газета особливий товар, ми готові за рахунов своїх резервів  знизити тариф, наприклад,  на 5, 10, 20 відсотків. А маючи остаточний і реальний висновок «Укрпошти», редакції через НСЖУ можуть звертатися за цільовим грантом до держави і зарубіжних донорів і спільними зусиллями добитися зниження тарифу доставки для всіх газет і з мінімальним збитком для «Укрпошти».

Окреме питання –  ануляція передплати. Ситуація сьогодні досить поширена, а може ще й ускладнюватися. Полягає вона в тому, що передплатник, якому не доставляють передплачену ним газету, вимагає від пошти повернути йому кошти (він їм платив – від них хоче й повернення). Пошта йому не відмовить, але поверне гроші за передплату за рахунок редакції та й ще візьме процент за послугу.

Щоб такого не ставалося, у договорі на передплату і в договорі на доставку треба прописати, що відмову від передплаченого видання передплатник вирішує виключно з редакцією. Якщо претензії передплатника будуть обгрунтовані, тоді редакція повертає йому кошти за передплату, а пошта – за доставку.

Такі мої пропозиції щодо стосунків редакцій, передплатників і пошти. Я свідомий того, що їх треба ще «пропрацювати», а в підсумку вони додадуть клопоту редакціям. Але, погодьтесь, ситуацію з «Укрпоштою» треба ставити на місце з урахуванням і реальних можливостей самої пошти, і задля інтересів читачів і редакцій. Виграти мають усі, а найперше – інформаційна безпека країни.

Йосип Бурчо, головний редактор газети «Прес-кур’єр», 
член Ревізійної комісії НСЖУ, м. Одеса.

Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!

Міткивидавці газета доставка преси Йосип Бурчо круглий стіл НСЖУ передплата редакції Сергій Томіленко Смілянський Укрпошта Укрпоштою

Попередні Скорботне слово
Вперед Журналісти Дніпропетровщини можуть отримати премію імені В’ячеслава Чорновола

Схожі записи

Голос громади у час війни: «Межівському меридіану» – 95!

2 години пройшло

Свято професіоналів у професійному колі

22 години пройшло

«Наш університет»: Дніпропетровська обласна організація НСЖУ та НТУ «Дніпровська політехніка» посилюють партнерство

1 день пройшло

Зверніть увагу

Антикризова стійкість: адаптація регіонального медіа до викликів війни (АНОНС)

Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram! Національна спілка журналістів України запрошує представників регіональних медіа …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми в соц. мережах:

  • Слідкуйте за нами в Telegram та Instagram!

    З ювілеєм!

    16 червня – АБРАМОВА Тетяна Олександрівна

    18 червня – КОВРИГА Віктор Костянтинович

     

     

     

     

     

     

    З Днем народження!

    16 червня – ВОЛЬХОВСЬКИЙ Гліб Юрійович

    ІОТОВА Світлана Анатоліївна

    ПРИХОДЬКО Олександр Анатолійович

    18 червня – ВАСИЛЕНКО Наталія Євгенівна

    МАКУХА Олександр Олексійович

    СИНЕЛЬНИКОВ Микола Олександрович

    19 червня – РУССУ Андрій Юрійович

    20 червня – КАН Роман Ісайович

    21 червня –ГУБА Людмила Олексіївна

    ЖАРКО Світлана Юріївна

    ШВЕДУН Станіслав Іванович

    22 червня – ФІЛЯЄВА Тетяна Валеріївна

    Хай здоров’я, радість і достаток,
    Сиплються не мов вишневий цвіт
    Хай малює доля з буднів свято,
    І дарує Вам багато літ!

     

     




     






















     




     





















    Більше на нашій сторінці у Facebook та каналі в YouTube!

Новини ДОО НСЖУ

  • Голос громади у час війни: «Межівському меридіану» – 95!

    2 години пройшло
  • Свято професіоналів у професійному колі

    22 години пройшло
  • «Наш університет»: Дніпропетровська обласна організація НСЖУ та НТУ «Дніпровська політехніка» посилюють партнерство

    1 день пройшло
  • Антикризова стійкість: адаптація регіонального медіа до викликів війни (АНОНС)

    2 дні пройшло
  • Малюємо, щоб відновитися: благодійний майстер-клас із живопису для журналістів (АНОНС)

    3 дні пройшло

НОВИНИ ПРЕС-КЛУБУ

  • Звіт з моніторингу ЗМІ (Дніпропетровська область)

    15.06.2022
  • Про зміни у трудових відносинах в умовах воєнного стану

    27.03.2022
  • Про суміщення посад та поділ посадового окладу. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

    27.01.2022
  • Про намагання депутатів місцевої ради збільшити орендну плату для редакції. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

    31.08.2021
  • Про призупинення виходу газети. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

    08.08.2021

Новини Партнерів

Нехтують правилами: у центрі Дніпра поліція штрафує водіїв  

У Дніпрі поліція продовжує виявляти та притягати до відповідальності водіїв, які нехтують правилами дорожнього руху. Перевірили центральну частину міста, парковки біля торгівельних центрів та на вокзалі.  ...

Не розчавлений: у Дніпрі музей поповниться новими експонатами (Фото)

Невдовзі у Дніпрі у музеї «Машини Часу» будуть розміщені нові експонати інсталяції «(НЕ)РОЗЧАВЛЕНИЙ». Про це розповіли на фейсбук-сторінці музею. Так вийшло, що (Не)розчавлений автомобіль ЗАЗ 1102 «Таврія» та моторні човни ...

У Дніпрі створили нову квітучу локацію (Фото)

У парку Шевченка в Дніпрі створено нову, надзвичайно красиву та квітучу локацію, яка стала справжньою окрасою міста. Ця клумба є першою подібною ініціативою з висадження такої великої кількості лілій та ...

На Дніпропетровщині трамвай зійшов з рейок: є травмовані

18 червня о 22:11 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що на проспекті Південний Кривого Рогу трамвай зійшов з рейок. ...

Перенесення зупинки і припинення руху: як у Дніпрі працює транспорт

19 червня у Дніпрі в зв’язку з ремонтом трамвайної колії на перехресті просп. Дмитра Яворницького – вул. Короленка – вул. Володимира Мономаха діють зміни в роботі громадського транспорту. ...

На Дніпропетровщині сталася смертельна аварія: водія затримано

Поліція Кривого Рогу відкрила кримінальне провадження за фактом смертельної дорожньо-транспортної пригоди за участі чотирьох автомобілів. Повідомили в ГУ НП України у Дніпропетровській області. ...

Ми в соц. мережах:    Розробка та підтримка
НСЖУ © Всі права захищені 2025.