Не вперше медійники Дніпропетровщини долучаються до заходів, що розглядають питання мови, адже це не просто тема для дискусії, а нагальна складова професійної журналістської діяльності. На запити Дніпровського центру журналістської солідарності НСЖУ, зокрема, за підтримки громадської організації «ГОЛОС ПРО», проводилися тренінги щодо того, як писати і говорити правильно згідно нового правопису, а також як удосконалити та осучаснити мову медіа.
Цього разу представники й представниці медіа Дніпра та здобувачі й здобувачки вищої освіти факультетів журналістики доєдналися до загальноукраїнського онлайн-мосту, де обговорювали, як боронити інформаційний фронт.
Розмова була побудована навколо проблеми мовного питання, яка була й залишається актуальною на сьогодні. Згадали історичні й юридичні аспекти, вплив журналістської діяльності на ставлення населення до рідної мови, а також розглянули можливі шляхи зміцнення позицій української мови в суспільстві.
— Ми захищаємо те, що нас вбиває, на жаль, – зауважила Інна Варварук, директорка Коледжу Університету Короля Данила. Адже, згідно Конституції, в Україні «гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України». І хоча окремі норми закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», що набули чинності, зобов’язують підприємства, установи та суб’єкти електронної комерції надавати інформацію державною мовою, проблема залишається невирішеною.
— Росія має вплив на українське середовище саме через мову. Близькість мов і намагання росії втягнути Україну в своє інформаційне поле є одним з основних факторів, через які українці піддаються інформаційним впливам, – підкреслила перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.
Вона також зазначила, що на відміну від країн Західної Європи, де немає фонового впливу російської пропаганди, Україна стикається не лише з прямою пропагандою, але й із прихованими, непрямими методами впливу, які є небезпечними для суспільства.
Попри виклики, останні роки показали й позитивні зрушення, обумовлені поточними подіями та, як наслідок, підвищенням рівня розуміння важливості мови. Адже вона – не лише засіб спілкування та інтеграції, але й фундаментальна частина ідентичності нації, коріння історичної пам’яті та культурного спадку. Мова – це гарант національної самобутності та потужний інструмент захисту інформаційного простору, протидії ворожій пропаганді, дезінформації та деморалізації українського суспільства.
Мова починається з кожного, тому вкладатися в її розвиток важливо. Бо доки жива наша мова, жива українська нація.
Онлайн-міст «Мова як захист українського інформаційного простору» з нагоди Дня писемності і мови організував Івано-Франківський центр журналістської солідарності НСЖУ спільно з кафедрою журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Університету Короля Данила. Захід об’єднав представників і представниць медіа, комунікаційників і комунікаційниць та здобувачів й здобувачок вищої освіти факультетів журналістики з різних регіонів України, зокрема з Дніпра, Львова, Чернівців, Запоріжжя, Києва та інших міст.
Ліана ОХРИМЕНКО