Звернення пленуму правління Національної спілки журналістів України до Президента України В.Ф. Януковича
Шановний пане Президенте!
Національна спілка журналістів України вдячна Вам за підтримку необхідності реформування комунальних та державних друкованих засобів масової інформації країни. Ваше доручення Прем’єр-міністру від 21 березня 2013 року прискорити доопрацювання за участю НСЖУ проекту закону про реформування державних та комунальних друкованих ЗМІ значно активізувало роботу з підготовки законодавчої бази роздержавлення преси.
Після Вашого доручення НСЖУ знаходить майже повне порозуміння щодо основних принципів реформування преси з Адміністрацією Президента, Держкомтелерадіо, більшістю зацікавлених міністерств та відомств. Наші аргументи і наші вимоги сприймаються та враховуються при доопрацюванні законопроекту.
Звернутися до Вас нас спонукали деякі тривожні тенденції.
Термін (5 квітня ц. р.), який Ви у своєму дорученні визначили граничним для подання законопроекту Президентові для внесення на розгляд ВР як невідкладного, минув, однак законопроект ще не розглянуто урядом.
Стало відомо, що до законопроекту мають серйозні зауваження Міністерство економіки та Міністерство фінансів.
У зв’язку з цим звертаємось до Вас, пане Президенте, з наступним.
НСЖУ категорично заявляє, що неврахування кількох базових принципів реформування державної, а особливо комунальної, преси може призвести до загибелі газет місцевої сфери розповсюдження, а отже, місцеве населення залишиться без інформаційного забезпечення.
Місцева, особливо районна, преса — надзвичайно слабка економічно. Ще за радянських часів, коли тиражі районних газет були на порядок вищими, видання їх офіційно вважалося планово збитковим. В Україні є велика кількість сільських районів, де проживають надто мало мешканців, що унеможливлює високі тиражі. До того ж, у сільській місцевості — значно менша рекламна пропозиція.
Видання газети у більшості районів країни — бізнес ризикований, про що свідчить хоча б той факт, що в сільській місцевості взагалі немає приватних газет.
НСЖУ бачить головну суть запланованої реформи, по-перше, у виведенні місцевої преси з-під впливу органів влади, по-друге — у наданні місцевій пресі достатнього імпульсу для подальшого розвитку, що неможливо без:
— безоплатної передачі колективам редакцій реформованих видань майна;
— довгострокової (не менш ніж на 15 років) оренди приміщень, в яких зараз редакції знаходяться, зі сплатою за ставками, визначеними для бюджетних організацій;
— заходів щодо соціального захисту журналістів реформованих видань;
— пріоритетного права колективів редакцій на вибір способу реформування;
— тимчасової, на перехідний період (не менше 3-ох років), державної фінансової підтримки реформованих редакцій.
Для районної преси всі ці ключові позиції, особливо тимчасова фінансова підтримка, — надзвичайно актуальні, без них місцеві друковані ЗМІ можуть припинити своє існування протягом одного — двох років після реформування.
НСЖУ звертається до Вас із проханням ще раз втрутитись у процес підготовки реформи державних та комунальних друкованих ЗМІ, підтримати наші пропозиції заради збереження вітчизняної преси місцевої сфери розповсюдження.
Звернення прийнято на пленумі правління НСЖУ 16 квітня 2013 р.