Редакції не повинні потерпати від несподіваних перевірок Держфінінспекції, які нерідко є «замовленням» з боку владних органів з метою тиску чи зміни керівництва ЗМІ.
Про це говорили учасники засідання робочої групи щодо сприятливого інвестиційного клімату, розвитку медіа та індустрії преси в Україні 15 квітня (у рамках програми «Відкрита розмова»). Зокрема, ішлося про підписання Меморандуму про співпрацю між Національною спілкою журналістів та Держфінінспекцією. За словами представника прес-служби Держфінінспекції Олега Хомана, поки що проект Меморандуму в роботі.
НСЖУ вітає намір цієї структури налагодити співпрацю. В той же час наполягатиме, аби цей Меморандум дійсно допомагав зробити політику перевірок чіткою і прозорою.
Перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко наголосив: список редакцій, котрі підпадають під перевірки, має бути у відкритому доступі, аби не виникало несподіваних вказівок про «ревізії».
Його підтримав і генеральний директор Української асоціації видавців періодичної преси Олексій Погорєлов.
– Часто це виглядає так: подзвонив «доброзичливець» і після цього спрацьовує машина. Раніше оголошувався план перевірок на рік, які здійснюються органами ДПС. Він був відкритий у вільному доступі, – зауважив пан Олексій.
Учасники зійшлися на думці: принаймні планові перевірки повинні бути оприлюднені.
– Якщо ж у список планових перевірок буде додано ту чи іншу редакцію, і це не буде достатньо мотивовано, то вже буде підстава говорити про тиск, – зазначила керівник Центру адвокації та лобіювання ВГО «Національна асоціація мовників» Ольга Большакова.
Перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко наголошує: останнім часом зросла частота ротацій редакторів комунальних ЗМІ:
– Інструментом часто є акти перевірок, через які відбувається глобальна зміна менеджменту. Тому відкритість інформації про перевірки дає можливість потім захищатися редакціям.
Тому на засіданні було прийнято рішення, що представники Держфінінспекції та НСЖУ спільно попрацюють над проектом Меморандуму, аби він був дієвим і результативним.