
Війна має безліч фронтів. Серед них – не лише лінія зіткнення, а й інформаційний простір, де щоденно точиться боротьба за правду. Інформаційний вимір – місце, де правда протистоїть пропаганді, а пам’ять про героїв залишається в історії. Ті хто висвітлюють роботу армії, прес-офіцери, діляться історіями мужності бійців і спростовують ворожу брехню – виконують важливу місію. Їхня робота – розповідати правду суспільству, допомагати родинам воїнів і руйнувати ворожі інформаційні наративи.
Однією з тих, хто безперервно займається цим, є Ольга Вільхова, прес-офіцерка 31-ї бригади НГУ. Вона вже четвертий рік висвітлює події війни, документує подвиги українських військових.
Журналістську освіту (наукову ступінь магістр) Ольга здобула у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара. Стажувалась на «34 каналі», на сайті «Дніпро.Інфо». Закінчивши військову кафедру НТУ «Дніпровська політехніка», отримала первинне військове звання «Молодший лейтенант». І у лютому 2022 року офіційно стала офіцером служби інформації та комунікації.
Журналістика на передовій
Одним із найскладніших аспектів журналістської роботи під час війни є необхідність писати про загиблих побратимів, говорить прес-офіцерка:
– Я працюю з цими людьми, служу разом з ними, живу поряд із ними, фотографую їх під час нагороджень, переживаємо разом моменти життя. А потім дізнаюся, що когось більше немає… Це важко. А як військова розумію, що і мій час може прийти. Тому треба фахово зробити все для Перемоги поки ми тут.
Ольга особисто готує матеріали про загиблих воїнів, дотримуючись журналістської етики. Такі матеріали потребують особливої обережності. Їх публікують не одразу, щоб дати родинам час на переживання втрати.
Протистояння інформаційним атакам
Окрім висвітлення подій воєнного часу, важливою складовою роботи військового журналіста є боротьба із ворожою пропагандою.
– Російська пропаганда – це своєрідний «фронт», на якому безперестанно ведеться активна війна комунікаційників. Ворог маніпулює інформацією, перекручує факти, намагається розділити українське суспільство, – пояснює Ольга.
Фейки, дезінформація та спроби посіяти паніку – це ті методи, із якими українське суспільство стикається щодня. Саме тому, на її думку, головне правило інформаційної гігієни – перевіряти першоджерела та не довіряти анонімним публікаціям. А прес-офіцерам – підтримувати об’єктивність на противагу фейкам противника.

Герої про яких має знати світ
Війна принесла Україні багато Героїв. Їхні історії не повинні залишитися лише у військових зведеннях.Ольга переконана: про кожного із них мають знати.
– Такі історії – доказ того, що українці незламна нація, – переконана прес-офіцерка. – Слідкуйте за нашою сторінкою бригади у Фейсбук, адже через якийсь час опублікуємо історію про військового на ім’я Іван, який під час бою на найгарячішому напрямку самотужки взяв у полон вісьмох окупантів. Найцікавіше, що це дійсно так і було. Ми маємо розповідати світові про наших героїв, про їхні подвиги, про те, як вони борються за Україну. Це не просто матеріали для статей – це історія, яку ми документуємо для майбутніх поколінь.
Майбутнє професії після війни
На питання, чи змінила б вона свою професію після війни, Ольга відповідає впевнено: ні. На її думку, після завершення бойових дій інформаційна війна лише посилиться і журналісти матимуть ще більше роботи. І підсумовує:
– Ми будемо доводити правду, описувати світу масштаб злочинів росії та відстоювати справедливість. Адже Українське сонце зійшло, тепер наша місія розповісти про це.
(Фото із особистого архіву Ольги Вільхової)
Підготував Іван Биков,
студент 3 курсу Університету митної справи та фінансів,
спеціальність «Журналістика».