Один із сервісів Мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ – фахові юридичні консультації. Коли у журналістів або представників медіа виникають запитання локального чи загального характеру, вони можуть звернутись на юридичну гарячу лінію, заповнивши онлайн-запит за посиланням http://surl.li/evrmg
Публікуємо відповіді фахівців на ті з них, які цікавлять багатьох медійників.
«У своїй газеті ми інколи публікуємо дописи наших читачів, як позаштатних авторів. Є такі, що практично не потребують редакторської правки. Як на законних підставах оформити і виплатити такій людині гонорар?»

На запитання відповідає юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services.
У цій ситуації існує два способи вирішення питання:
1 спосіб – виплата винагороди фізичним особам за цивільно-правовими договорами (договорами ЦПХ). В такому випадку, необхідним буде укладення договору створення об’єкта авторського права (твору, допису тощо). Такий договір може бути рамковий, тобто призначений для багаторазового застосування. В такому випадку редакція буде виплачувати винагороду фізичній особі, без статусу суб’єкта підприємницької діяльності, отже виступатиме податковим агентом у відносинах з такою фізичною особою, та буде зобов’язана утримувати 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), 5% військового збору (ВЗ) (тобто сума до виплати зменшиться на 23%, а редакція зобов’язана утримати та сплатити податки з відповідної суми винагороди), а також редакція буде зобов’язана сплатити 22% ЄСВ від суми винагороди (така сума сплачується редакцією та становить додаткові витрати, а не утримується із загальної суми винагороди, як у вищеописаному випадку з ПДФО та ВЗ).
Такий варіант є достатньо проблематичним, створює додаткові податкові зобов’язання для редакції, як податкового агента, та значно зменшує суму авторської винагороди, що залишається після утримання всіх податків і зборів.
2 спосіб – виплата винагороди за договорами з ФОП. У такому випадку автори, що продукують контент, мають зареєструватись як ФОП та обрати відповідну групу єдиного податку. За таких умов алгоритм дій наступний: укладення договору (за можливості), виставлення рахунку ФОП, підписання акту виконаних робіт між ФОП та редакцією, сплата винагороди (до або після підписання акту). Оскільки в такому разі обидва суб’єкти – ФОП та редакція – являються суб’єктами господарювання, відсутня необхідність утримувати суми податків та зборів при виплаті винагороди, ФОП самостійно сплачує податки та подає звітності за відповідні податкові періоди, в розмірах та в строки, визначені податковим законодавством.