19 квітня у прес-клубі Дніпропетровської обласної організації НСЖУ відбувся «круглий стіл» на тему: «Проект Закону України «Про реформування державних і комунальних ЗМІ». Обговорити нагальні питання та деталі законопроекту зібралися головні редактори 28 комунальних газет Дніпропетровщини.
Засідання відкрив Олексій Ковальчук, голова ДОО НСЖУ. Він нагадав учасникам заходу про доручення Президента України щодо реформування друкованих ЗМІ. Розповів про виконання Україною вимог ПАРЕ щодо комунальних ЗМІ, про те, як близько до втілення законопроекту у життя нарешті підійшли українські ЗМІ та яку роль у формуванні законопроекту відіграє Національна спілка журналістів України.
«Вважаю, що нині урядові структури, представники Кабміну чують і сприймають принципові позиції НСЖУ стосовно роздержавлення ЗМІ. Тому сподіваємось, що наші спілчанські вимоги будуть враховані. Гадаю, величезну користь отримають ті комунальні газети, яким вдасться вскочити у перший вагон потягу під назвою «роздержавлення». Процес буде нелегким, але іншого виходу немає — або роздержавлюватися і ставати конкурентоспроможними, або просто зникнути з ринку друкованих ЗМІ. Якщо Верховна Рада підтримає наші пропозиції до проекту закону, перехід буде менш вразливим», — наголосив Олексій Ковальчук.
На запитання та зауваження щодо реформування відповідав Костянтин Григоренко, голова Всеукраїнської асоціації комунальної преси, редактор міськрайонної газети «Обрії Ізюмщини».
Як зменшити залежність від дотацій? Як буде проходити роздержавлення у пілотній групі і хто має до неї увійти? Що робити, якщо засновники будуть проти роздержавлення? Які джерела доходів мають бути у районної преси? Ці та інші моменти реформування турбували учасників «круглого столу». Особливе зацікавлення і дискусію серед присутніх викликала проблема конкуренції районних газет та детальний розгляд редакційних платформ, які здатні реально приносити дохід.
Довідка: Закон України «Про реформування державних і комунальних ЗМІ» має набути чинності найближчим часом.
Згідно ініціатив НСЖУ, які було враховано у законопроекті, 730 комунальних газет України мають бути реформовані. Близько 30 видань, трудові колективи яких самі побажають, мають увійти в пілотний проект по роздержавленню. Під час пілотного проекту видання матимуть змогу знайти інвестора або співвласника, буде забезпечена державна допомога на період реформування..
Пілотний проект триватиме 2-3 роки, після чого повинен пройти процес обов’язкового роздержавлення всіх друкованих ЗМІ в Україні та, заключний етап, – приватизація ЗМІ.