Для журналістів вміння керувати часом — вкрай важлива навичка, яка дисциплінує та сприяє продуктивній роботі. Тому у Центрі журналістської солідарності НСЖУ вирішили присвятити тренінг темі тайм-менеджменту. Своїми знаннями та напрацюваннями зі студентами-першокурсниками спеціальності «Журналістика» Університету митної справи та фінансів поділилася досвідчена експертка, член НСЖУ, заступниця начальника відділу комунікацій Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Дніпропетровській області Наталія Руссу.

«Війна в Україні вкотре продемонструвала, наскільки важливою є наше слово, наша професія та наша майстерність. Завдяки журналістам, фотокореспондентам, операторам та іншим представникам ЗМІ українське суспільство та світова спільнота дізнаються всю правду про бойові дії, про волонтерів, героїчні подвиги воїнів та багато іншого. Ми з усією відповідальністю документуємо історію, – зазначив голова Правління ДОО НСЖУ Олексій Ковальчук. – Але водночас Національна спілка журналістів України дивиться у майбутнє і долучається до виховання молодого покоління журналістів. Дніпровський Центр журналістської солідарності НСЖУ знову відчинив свої двері для колег, які не так давно розпочали свій шлях у професії. Успіхів вам на шляху до нових знань».
Координаторка Центру Наталя Назарова підкреслила, що журналісти встигають усе: і працюють, і волонтерять, і займаються фіксерством, і їздять з редакційними завданнями на передову. Для того, щоб навчитися все встигати, у Центрі вирішили розкрити секрети продуктивної роботи.
Плануйте, розставляйте пріоритети і структуруйте
Тренерка Наталія Руссу понад 40 років працює у журналістиці. За цей час вона освоїла різні напрями професії. І з огляду на величезний досвід наша колежанка зробила головний висновок: досягати результату у будь-якій сфері допоможе грамотне планування часу.

«Словосполучення «тайм-менеджемент» прийшло з бізнесу, а у бізнесі звикли працювати на результат. Останнім часом це поняття почало охоплювати всі сфери. Вдвічі приємніше, що саме студенти долучаються до засвоєння теми тайм-менеджменту і розуміють її важливість. З власного досвіду знаю, як важливо цінувати час. Особисто я значну кількість завдань не встигала б виконувати, якби не планування. Тому сьогодні я допоможу вам розібратися з такими питаннями: як вирізняти справи за принципом терміново/важливо? Як мотивувати себе жити за планом і навіщо це робити? Коли знайдемо на це відповіді – станемо на шлях раціонального використання часу», – розпочала знайомство з аудиторією Наталія Руссу.
Дослівно тайм-менеджмент означає «керувати часом», але взагалі це поняття ширше. Адже включає в себе техніки та методики, які дозволяють розподіляти час ефективно.
«Таких методик досить багато. Хай кожен із присутніх підбере ту, яка підходить найбільше. Проте зверніть увагу, що кожна методика має спільні принципи: планування, визначення пріоритетів, структурування, куди входить покрокове відслідковування виконання завдань. Я ж хочу запропонувати там відому та ефективну техніку «Матриця Ейзенхауера», яку ще називають «квадрат Ейзенхауера»», – підкреслила експертка.

Сенс матриці Ейзенхауера полягає в оцінці конкретного завдання по параметрам важливості / терміновості і сортування списку справ за цим принципом. До «термінових та важливих» належать завдання з дедлайнами, що мають чіткий термін виконання, за невиконання яких можуть настати негативні наслідки – здати курсову, підготуватися до семінару, підготувати статтю чи інформацію тощо. «Нетермінові, але важливі» справи: що не мають визначеного терміну, але важливі для вас особисто: вивчати іноземну мову, займатися спортом, відвідати цікавий тренінг тощо. До розряду «не важливо, але терміново» відносимо такі дії як викласти пост до соцмереж, вигуляти домашнього улюбленця, сходити до магазину. Такі справи ще можна делегувати комусь. І останнє – це заняття, що взагалі не приносять користі – сидіння у соцмережах, комп’ютерні ігри тощо.

Далі – пропонуємо кілька практичних порад щодо тайм-менеджменту, які стануть у нагоді не тільки молодим журналістам, а й колегам з досвідом:
– У першу чергу усвідомте, що ви не вмієте розумно використовувати свій час;
– Запишіть на аркуші паперу свої справи, скажімо, за тиждень. І оцініть їх за шкалою «важливо-терміново»;
– Розставляйте терміни виконання справ по дням тижня і зазначайте часові проміжки. І це вже буде планом дій;
– Не плануйте декілька дедлайнів на один проміжок часу;
– Не відкладайте на потім дрібнички, вони висмоктують багато енергії;
– Не забувайте чергувати види діяльності, ловіть натхнення – це підвищує продуктивність;
– Навчіться говорити «ні» завданням (і людям), які ви не визначили як пріоритетні;
– Дотримуйтеся режиму дня. Втомлена, виснажена людина ніколи не буде працювати ефективно;
– Плануйте не лише роботу, а й відпочинок;
– Хваліть себе, якщо вдається дотримуватися «прописаних» правил.
Ділимося думками
Наприкінці тренінгу учасники поділилися відгуками і розповіли, які ж висновки вони зробили. Хоча всі одностайні у тому, що експертка мотивувала їх вдало планувати свій час.
Наталя Кодацька, викладачка вишу, завідувачка кафедри журналістики Університету митної справи та фінансів: «Завдяки тренінгу ми розвиваємо у студентів важливі навички: вміння організувати себе, дисциплінувати, відповідально ставитися до виконання завдань. Сьогоднішня зустріч допомогла нашим студентам у цьому напрямі зробити кілька кроків, просунутися вперед. Це вкрай важливо у журналістиці, у рекламі, у зв’язках з громадськістю. Сподіваюся, що Центр журналістської солідарності і в подальшому допомагатиме нашим студентам розвиватися як професіоналам».
Катерина Рубанова, студентка: «Я прийшла на цей тренінг, щоб розібратися із плануванням свого розкладу. Раніше були спроби, але невдалі. Не вистачало інформації і знань. Зараз наче все розклали по поличках. Тепер є розуміння пріоритетів. Це дозволить мені не розриватися між навчанням, хобі, особистим життям».
Данило Приходько, студент-першокурсник: «Тема тренінгу мене відразу зацікавила. Зізнаюся, що планувати час я не вмію. Більшість з нас пишуть план, але не визначають, що у цьому переліку є терміновим, що важливим. Багато нової інформації отримав, і сподіваюся, що вдасться це втілити у життя. Буду над цим працювати».




