На юридичну гарячу лінію для журналістів та медіа надходять запитання не лише локального, а й загального характеру. Немало з них – за зверненнями через мережу Центрів журналістської солідарності НСЖУ, до яких медійники звертаються за підтримкою.
Оприлюднюємо відповіді фахівців на ті з них, які цікавлять багатьох медійників.
“Інший сайт використав матеріал нашого журналіста, фото без зазначення джерела, порушивши авторське право. Чи можна одразу звертатися до суду для притягнення до відповідальності за порушення авторських прав, чи обов’язково спочатку зв’язатися з тією стороною, щоб зазначили джерело? І чи може журналіст не задовольнятися їхньою реакцією і тим, що вони таки зазначать джерело, і все одно йти в суд, адже шкода вже була завдана?”
На запитання відповідає юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services:
– Законодавством України не передбачено обов’язкового досудового врегулювання подібних спорів.
Дійсно, в Законі «Про охорону авторських та суміжних прав» (далі – Закон) передбачено право автора на звернення до власника веб-сайту із заявою про припинення порушення. Але звертаємо, увагу, що це лише право автора, не його обов’язок.
Крім того, згідно з частиною 1 статті 55 Закону, автор має право звернутися до суду за захистом свого авторського права у встановленому законом порядку. Ця норма чітко передбачає, що у разі порушення, автор набуває право звернутися до суду. Ніяких спеціальних застережень, щодо цього Закон не містить.
На підставі цього ми можемо сміливо стверджувати про те, що Ви, як автор, маєте повне право звернутися до суду з позовом проти власника веб-сайту. При цьому попередньо комунікувати з ним та намагатися владнати цей спір в інакший спосіб ви не зобов’язані.
Проте, такий спосіб захисту, як звернення до власника (або іншої, визначеної Законом особи) із заявою про припинення порушення, може мати позитивні наслідки під час вирішення спору у суді. На відміну від судового розгляду, такий спосіб захисту буде менш коштовним.
Нагадуємо, що для журналістів працює безкоштовна гаряча лінія юридичної допомоги НСЖ У.Українські медійники та медійниці можуть отримати консультації від висококваліфікованих фахівців юридичної компанії «IBC LEGAL SERVICES» – адвокатів та юристів із великим досвідом.
Ми гарантуємо:
● повну конфіденційність;
● професійну, кваліфіковану допомогу;
● якісну та швидку відповідь на поставлене питання.
Для звернення необхідно заповнити спеціальну форму: http://surl.li/evrmg. Сервіс є повністю безкоштовним і доступним із будь-якого регіону чи країни.
Юридична гаряча лінія працює під егідою мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів.
Інформаційна служба мережі ЦЖС