У румунському місті Констанца відбулася міжнародна конференція «Чорноморський регіон після ключових виборів 2024 року». На узбережжя Чорного моря з’їхалися науковці і публіцисти з України, Румунії, Молдови, Туреччини, Грузії, Білорусі.
Основними темами для обговорення стала агресія росії проти України, безпекова ситуація в Чорноморському регіоні та геополітичні зміни, які викликали останні вибори в США і Молдові.
Я долучилась до участі як представниця з Дніпра. Причорноморський регіон нині потерпає від інтенсивного інформаційного впливу з боку Росії, а моя робота безпосередньо пов’язана із дослідженням російської пропаганди.
На конференції багато говорили про те, що стабільність Чорноморського регіону зараз як ніколи потребує об’єднання зусиль сусідніх держав.
Однією з пропозицій, що викликала широку підтримку, стала ідея створення неформального союзу між Україною, Румунією, Молдовою та Болгарією. Її висловив український політолог Євген Магда. Союз має посилити спільну безпеку, економіку та захист від російської дезінформації.
Також одним з головних питань було – чи зміниться щось у геополітичному розкладі з обранням у США президента Трампа.
Ось що спеціально для читачів нашого сайту відповів відомий політичний експерт Румунії Марін Герман:
“Демократичні процеси в Європі, в Східній Європі відбуваються досить складно. Є багато перепон на шляху зміцнення демократичних інституцій, особливо в Східній Європі, в країнах, які хочуть стати членами Європейського Союзу. Є дуже важливі вибори, які проводяться по-різному.
В одних країнах це просто імітація політичних процесів, імітація демократії, так як в Білорусі, так як в Росії. А в інших вибори дійсно прагнуть стати перманентною формою оновлення влади. Це, зокрема, Молдова і Україна.
Було багато дискусій щодо ери Трампа, що відбудеться у зовнішній політиці Сполучених Штатів Америки під час зміни політичної верхівки. В основному експерти дійшли висновків, що суттєвих кардинальних змін не буде. Існують свої червоні лінії, свої пріоритети в зовнішній політиці США, які не можуть бути змінені за пару годин або за пару днів. Існує інституційна пам’ять і зовнішньої, і внутрішньої політики США, в Європі і у всьому світі”.
Єва АВРАМЕНКО, спеціально для nsju.dp.ua.
Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.