Передмова: небезпечна першість
Мені 20, і як більшість моїх ровесників, я щодня користувалася Telegram. Для нашого покоління це стало швидким способом дізнатися про все, що відбувається у світі. За даними ОПОРИ, 93,3% українців віком від 18 до 29 років обирають соцмережі для отримання інформації, і Telegram тут на першому місці. Але те, що здається звичайною зручністю, приховує реальну небезпеку.
Як показує моніторинг ІДПО, Telegram-канали переповнені дезінформацією, фейковими новинами та маніпуляціями. Зізнаюсь, на початку війни я і сама грішила споживанням “швидких” новин замість того, аби йти і шукати перевірену інформацію на інституціоналізованих джерелах. Але, на жаль, чимало людей і досі на слово вірять тому, що пишуть в Telegram-каналах. “В Telegramі брехати не будуть!” сказав мені колись друг – студент технічного вишу, що спонукало мене глибоко замислитись над рівнем медіаграмотності свого покоління.
Але Telegram-канали небезпечні не тільки фейками, вони приховують в собі велику кількість інших загроз, які ми сьогодні і розберемо.
Як Telegram штовхає молодь на злочини
Нещодавнє вбивство відомої мовознавиці Ірини Фаріон у Львові сколихнуло суспільство. Головним підозрюваним у цьому злочині є 18-річний хлопець, мій земляк з Дніпра В’ячеслав Зінченко. І хоча суд ще триває, правоохоронці підозрюють, що В’ячеслава могли підштовхнути до злочину в праворадикальних російських Telegram-каналах, на які він був підписаний.
Відповідальність за вбивство начебто взяв на себе неонацистський рух NS/WP (National-Socialism / White Power), чиї “ноги” ростуть з росії.
Цією трагедією одразу почали маніпулювати російські пропагандисти, намагаючись посіяти розбрат між українцями.
Як показує дослідження “ДМ”, одразу після вбивства, російські Telegram-канали закидали в інформпростір наступні меседжі:“Фаріон убили “фашисти з “Азову”” або “російськомовні українці”, “Відправилася услід за Бандерою”, “Ірина Фаріон — це сакральна жертва для підігріву війни”, “Українська влада прибирає радикалів перед мирними переговорами”.
Є підстави вважати, що усі ці неонацистські угруповання або свідомо, а, швидше, примусово працюють під кураторством ФСБ, навмисно організовуючи провокації від імені українських праворадикалів.
Роблять вони це не вперше. Ще у 2016 році невідомі підкинули свинячу голову в синагогу міста Умань. По цій справі правоохоронці затримали членів банди “Торпеда”, які, з’ясувало слідство, робили подібні акції на замовлення кураторів з росії.
У 2018 році Україною прокотилася хвиля нападів на ромів, був вбитий молодий ром. Багато речей вказувало правоохоронцям на те, що діяльність нападників була “інспірована з РФ”.
“Ще одним вагомим доказом того, що відроджений російський “правий двіж” – насправді проєкт ФСБ, це активна підсвітка NS/WP самими російськими пропагандистами”, – пишуть журналісти 24 каналу у своєму дослідженні.
Коли переглядаєш Telegram-чати, пов’язані з NS/WP, волосся дибки: розмови про вбивства, хизування про знущання з мігрантів. Учасники відкрито діляться методами вчинення насильства на ґрунті расової ненависті.
Можливо, споживаючи інформацію з цих Telegram-каналів, українська молодь думає, що кидає виклик суспільним устроям. Натомість стає усього лише комахою в потужному павутинні російських пропагандистів.
Нещодавно я побачила на паркані агрегатного заводу у Дніпрі ось такий напис. А це означає, що молоді жертви ТГ-пропаганди, дійсно, є в моєму місті.
Telegram як інструмент вербування та координації диверсантів
Попастися на гачок ворога в ТГ дуже просто: можливо, ви прийшли сюди в надії знайти заробіток.
Telegram-канали “для пошуку роботи” пропонують виконання простих на перший погляд завдань за хорошу винагороду. Це починається з легких задач на кшталт роздачі листівок. Проте згодом пропонують “серйознішу” роботу.
Молоді обіцяють гроші за підпал автомобіля військових або іншого майна, за пошкодження релейних шаф на залізниці, за провокації в релігійних установах (наприклад, підкинути голову свині в синагогу) або за брехливе повідомлення про мінування. Спочатку молоду людину можуть попросити сфотографувати військову автівку з хрестами або зеленими номерами. Після того, як куратори погоджують об’єкт, вони дають команду діяти.
Палій має відзняти відеодоказ та надіслати його замовникам. За кожен підпал обіцяють від кількох сотень до кількох тисяч доларів.
За даними Радіо Свобода з травня 2024 року в Україні за пошкодження військових авто було затримано понад 150 осіб, з яких чимало неповнолітніх. Причому не цурались залучати навіть дітей віком до 13 років. Вербувальники переконують підлітків, що їм за ці дії нічого не буде через їхній вік, та гарантують безпеку, обіцяючи, що їх “відмажуть” або допоможуть втекти до росії у разі проблем. Ця схема, окрім завдання конкретної шкоди військовому майну, служить ще й інструментом для поширення пропаганди про “недовіру українців до влади” та “розбрат в суспільстві”.
Про конкретні приклади такої вербовки розповідає LB.UA: у Дніпрі 16-річний хлопець шукав заробітку в Telegram — на нього вийшли спецслужби Росії. За їхньою вказівкою підліток підпалив позашляховик військових.
Іншого палія військових автівок, теж 16-річного, затримали в Києві. Він теж шукав грошей через Telegram і натрапив на «роботодавців»-росіян. Ще про два аналогічні випадки повідомляли в липні у Львові — йшлося про хлопців 17 й 18 років.
Також про вербування через Telegram повідомляє Суспільне: в ході відпрацювання осіб, які вчинили вказані злочини, встановлено, що це переважно особи віком від 12 до 18 років.
До речі, окрім того, що росія використовує ТГ як платформу для пошуку диверсантів, це також головний месенджер для комунікації між різними підрозділами окупантської армії.
Не дивно, що через всі ці факти новину про нещодавнє затримання власника месенджера Павла Дурова у Франції багато хто сприйняв позитивно.
Пропаганда нездорового способу життя: кримінал і наркотики
Павло Дуров, засновник Telegram, неодноразово опинявся в центрі суперечок через політику своєї платформи щодо модерації контенту. Як відомо, нещодавно йому висунули звинувачення у співучасті в незаконних операціях, торгівлі наркотиками, шахрайстві, а також у розповсюдженні матеріалів із зображенням сексуального насильства над дітьми.
Через недоліки модерації молодь має доступ до небезпечних товарів без суттєвих перешкод. Платформа часто стає “легальним даркнетом”, де користувачі можуть швидко і майже безкарно організовувати нелегальний бізнес.
Наприклад, Telegram – потужний інструмент для торгівлі наркотиками. Згідно з інформацією від Національної поліції України, в месенджері діють близько 520 магазинів, які продають наркотики українцям.
А для того, щоб дилерські канали було легше знайти – їхні власники малюють на стінах в житлових кварталах графіті з назвою магазину в Telegramі. В багатьох містах вже давно розпочали кампанії по зафарбовуванню таких “реклам”, аби хоч якось захистити молодь від отрути. Втім, цих заходів, на жаль, недостатньо.
Ви також можете взяти участь у боротьбі з цим злом, скориставшись національним проєктом “Кібер Брама”. Проєкт був створений за ініціативи Департаменту кіберполіції України разом із Консультативною місією ЄС. Він допомагає українцям зберігати онлайн-безпеку і повідомляти про злочинні дії в мережі, зокрема про магазини наркотиків, зброї та канали з пропагандою.
Також ви можете скористатися чат-ботом від Патрульної поліції @drughunters_ukraine_bot у Telegram. Через цей бот можна повідомити про знайдені “закладки”, а також отримати допомогу, якщо вам пропонують наркотики.
Пропаганда насилля: кібербулінг та небезпечні підліткові тренди
Ще одна зараза проникла в Україну через Telegram минулого року. Мова йде про рух юних хуліганів з “ЧВК Редан”. Молодь списувалася в месенджері, де домовлялася про місце майбутньої бійки. Так звана “субкультура” прийшла до нас з росії саме тоді, коли в країні-агресорці був пік популярності “ЧВК Вагнер”.
“Вважаю, що цей радикальний рух був штучно запущений в Україну з Росії. Там цей рух дозволяється і давно є”, – цитує Радіо Свобода депутата Ігоря Зінкевича.
Мета росіян така як завжди: розхитування ситуації в Україні на всіх рівнях.
У зв’язку з цим дуже важливо пильнувати, щоб до злочинців не потрапляла приватна інформація щодо того чи іншого підлітка – його ім’я, прізвище або домашня адреса. Фахівці радять користуватися нікнеймами при користуванні будь-якими соцмережами, особливо, Telegram.
Втім, з медіаграмотністю в нашій країні все ще погано. Так, в деяких навчальних закладах вчителі, тримаючи контакт з дітьми в Telegram, вимагають від них використання реальних ПІБ.
Питання небезпеки в інтернеті, яке повинно бути пріоритетом для освітян, часом ігнорується через бажання не ускладнювати собі роботу.
Яскравий приклад такої поведінки я побачила в одному з дніпровських фахових коледжів. Його учні надіслали мені ці скріни з проханням закреслити імена викладачів. Як видно на скріні, викладачки відмовилися самостійно змінювати імена студентів у своїх контактах, а змусили підписатись під власним іменем, аргументуючи це тим, що вони “не наймались розгадувати ребуси”.
Ще одне небезпечне явище в освітньому процесі – кібербулінг в ТГ-каналах. Невідомі анонімно публікують фото підлітків із образливими коментарями, глузуванням та погрозами.
В цьому році поліція припинила діяльність одного з таких ТГ-каналів у моєму місті. Він мав назву “Сущність Дніпра”. Його діяльність полягала в тому, що підліток, якого цькували в Інтернеті, мав заплатити за те, щоб його фото прибрали зі стрічки.
Сьогодні “Сущності” з різних міст, після того, як поліція почала закривати ці ресурси, об’єдналися в єдиний канал “Все о тебе Украина. Что о тебе думают?”. Там вони продовжують свою чорну справу.
“Було блискуче розслідування агенції зі Львова про використання Telegram для дитячого підліткового булінгу. Це нібито не пов’язано з політикою, хоча журналісти-розслідувачі довели, що в цих величезних мережах, які друкують фото дітей з образливими підписами і за гроші потім їх знімають, ясно видно слід російської розвідки”, — стверджує народний депутат Микола Княжицький.
Депутат має на увазі розслідування NGL-медіа, яке з’ясувало, що у адмінів цих каналів російські номери телефонів.
Навіщо це російським спецслужбам, запитаєте ви? Як мінімум, збір персональних даних молодих українців. Або відпрацювання психологічних прийомів на аудиторію юнаків для подальшого впливу та використання в своїх цілях.
Як бачимо, ворог не спить. Але молодь або їхні батьки можуть швидко повідомити про подібні випадки через автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту АІКОМ.
Цифровий щит: як вберегтися від пасток в Telegram
“Для молодого покоління необхідні певні механізми протидії. Це не просто блокування цих каналів — це застаріло, з моєї точки зору, – каже лектор Університету імені Штефана чел Маре м.Сучава (Румунія), міжнародній тренер з аналізу та спростування фейків Марін Герман. – Потрібні проекти в освіті. Для того щоб збільшити рівень механізмів аналізу, потрібно стимулювати критичне мислення і формувати відповідний рівень медіаграмотності цього покоління. Потрібні зустрічі з експертами або популяризація експертної думки щодо таких тем, як: “Як відрізнити фальшиву новину від автентичної?”, “Яким чином перевіряти дані?”, “Як розрізнити справжній сайт новин від дубляжу цього сайту новин?”, “На що звертати увагу, коли читаємо заголовки?” і так далі.
За словами експерта, критичне мислення, медіаграмотність та всі ці речі необхідні для молодого покоління в контексті споживача, який повною мірою занурений в ці електронні системи, у діджитал-мережі і так далі. Це інший тип дезінформації, але й інші типи реагування на цю дезінформацію. Ну і, звичайно, від країни до країни відрізняються ці типи інформування і типи дезінформації. Адже там, де є люди, які читають, скажімо, російською мовою, там одне покоління і зовсім інша ситуація. А в країнах, де немає молоді, яка читає і слухає російську мову, це зовсім інші канали. Так само небезпечні, але доступ до цих джерел інформації різний.
“Також дуже важливо урядам звернути увагу на ці соціальні мережі, які зовсім не контрольовані. Тут TikTok і Telegram знаходяться в центрі уваги, щоб здійснити певну деонтологічну очистку цього простору від різних впливів”, – вважає Марін Герман.
“Як цьому протидіяти? Інформацію, інформаційні потоки я часто порівнюю з потоками води. Тому, за аналогією, можна засипати ворожі струмки, – говорить доктор наук з державного управління, професор кафедри журналістики Університету митної справи та фінансів Валерій Дрешпак. – Але вода й камінь точить – вони проб’ють нові русла. Можна регулярно підвозити воду зі свого колодязя. Але не факт, що її смак і хімічний склад задовольнить усіх. Та й дорого це. Можна навчити всіх очищати воду зі струмків. Але знайдуться ті, кому це “буде в облом”, або які, щоб продемонструвати свою незгоду, продовжать пити “воду з брудного струмка”. Тому однакового рішення з протидії пропаганді для всіх бути не може. Відтак, шукаємо індивідуальні підходи. З кимось із студентів обговорюємо методи “перекриття каналів”, когось навчаємо методам “фільтрації”, а з кимось працюємо як з майбутніми “постачальниками правдиво чистої води”.
Після занурення в тему, які загрози можуть спіткати мене в Telegram, я в вже три дні як користуюся Signal. Військові кажуть, він безпечніше.
І закликаю перейти туди усіх друзів. Нумо зі мною!)
(Далі буде!)
Єва АВРАМЕНКО.
Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції