Лід зсунувся, але крига не скресла. Треба продовжувати боротися за свої права. Так, минулої середи в комітеті соцполітики ВР розглядався проект закону 7406, автором якого є Сергій Міщенко та група народних депутатів, до складу яких увійшов і народний депутат, наш земляк Валентин Дідич. В даному проекті мова йде про удосконалення норм та методики перерахунку пенсій, зокрема журналістам-пенсіонерам, які працювали в державних та комунальних засобах масової інформації.
Дніпропетровська обласна організація Національної спілки журналістів України неодноразово зверталася до міністерства соціальної політики, у Відкритому листі до керівництва країни щодо неправомірного і несправедливого замороження пенсій журналістам, які після прийняття нового Закону про пенсійне забезпечення, опинилися на межі жебрацтва. Наразі отримали махрову відписку. Читати ТУТ https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1376270172518653&id=100004070509359).
Неодноразово обговорювали цю болючу проблему на засіданнях дискусійного клубу з народними депутатами Дніпропетровщини. На одній із таких зустрічей народний депутат Валентин Дідич пообіцяв журналістам максимальне сприяння у вирішенні пенсійної проблеми. І дотримався слова.
Сьогодні розміщаємо матеріали, які розглядались на засіданні комітету соцполітики ВР та його рішення. Вони потребують ретельного аналізу та відповідної підтримки з боку суспільства. Але вже зараз можна констатувати, що крига тронулася, хоча ще не скресла.
ВИСНОВОК
щодо результатів здійснення
антикорупційної експертизи
проекту нормативно-правового акта
Назва проекту акта: проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо перерахунку пенсій науковим працівникам, журналістам, працівникам органів місцевого самоврядування та іншим).
Реєстр. № 7406
Суб’єкт права законодавчої ініціативи: народний депутат України Міщенко С.Г
Головний комітет з підготовки і попереднього розгляду – Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.
У проекті акта не виявлено корупціогенних факторів – проект акта відповідає вимогам антикорупційного законодавства (рішення Комітету від 7 лютого 2018 року, протокол № 117).
Перший заступник
Голови Комітету Ю.САВЧУК
В И С Н О В О К
на проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо перерахунку пенсій науковим працівникам, журналістам, працівникам органів місцевого самоврядування та іншим)»
У законопроекті пропонується передбачити здійснення перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності Законом України № 2148-19 від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» для наукових працівників, журналістів (в тому числі реформованого друкованого засобу масової інформації), працівників органів місцевого самоврядування та державних службовців.
Головне науково-експертне управління, загалом підтримуючи необхідність забезпечення дотримання конституційних прав громадян щодо здійснення перерахунку призначених пенсій, вважає за доцільне зазначити наступне.
Необґрунтованою, з позиції рівності прав громадян, виглядає пропозиція щодо проведення перерахунків пенсій, призначених лише до набрання чинності Законом України № 2148-19 від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Адже згідно з пунктами 10 та 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» право на призначення пенсій відповідно до цього Закону мають і державні службовці, які на момент набрання чинності Законом України «Про державну службу» мали необхідний стаж державної служби 10 та 20 років і яким пенсії згідно із цим Законом можуть бути призначені у період після набрання чинності Законом № 2148-19. Тому реалізація пропозиції призведе до обмеження права на перерахунок пенсій державних службовців, яким пенсії будуть призначені в майбутньому. Наслідком цього стане порушення конституційних прав громадян щодо рівності їх перед законом.
Враховуючи, що реалізація положень законопроекту потребуватиме додаткових видатків за рахунок коштів Державного бюджету, до нього повинне бути надане належне фінансово-економічне обґрунтування (включаючи відповідні розрахунки). Якщо такі зміни показників бюджету передбачають зменшення надходжень бюджету та/або збільшення витрат бюджету, до законопроекту подаються пропозиції змін до законодавчих актів України щодо скорочення витрат бюджету та/або джерел додаткових надходжень бюджету для досягнення збалансованості бюджету (стаття 27 Бюджетного кодексу України).
Узагальнюючий висновок: за результатами розгляду у першому читанні законопроект може бути прийнятий за основу за умови врахування висловлених зауважень.
Перший заступник керівника
Головного управління С.О. Гудзинський
Вик.: Н.О. Лаврухіна
29.03.2018
Проект
вноситься народним депутатом України
Міщенком С. Г
ЗАКОН УКРАЇНИ
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо перерахунку пенсій науковим працівникам, журналістам, працівникам органів місцевого самоврядування та іншим)
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
І. У Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (Відомості Верховної Ради України від 15.01.2016 р., № 3, стор. 5, стаття 25) внести наступні зміни:
- Частину першу статті 37 доповнити абзацом другим та третім такого змісту:
«За особами, яким призначено пенсію до набуття чинності Закону України від 3.10.2017 року №2148-19 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», зберігається право на перерахунок пенсії на тих підставах, які діяли на час виходу особи на пенсію, у тому числі у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим науковим працівникам. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого наукового працівника відповідної посади на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій науковим працівникам визначаються Кабінетом Міністрів України.»
ІІ. У Закон України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» (Відомості Верховної Ради України від 1997 р., № 50, стаття 302) внести наступні зміни:
- Статтю 16 доповнити частиною третьою такого змісту:
«Для журналістів державного або комунального засобу масової інформації, яким призначено пенсію до набуття чинності Законом України від 3.10.2017 року №2148-19 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», застосовуються норми, методика та порядок перерахунку пенсії державному службовцю. Ця норма також поширюється на журналіста реформованого друкованого засобу масової інформації, який працював у такому засобі масової інформації до завершення процесу його реформування.»
ІІІ. У Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (Відомості Верховної Ради України від 17.08.2001 р., № 33, стаття 175) внести наступні зміни:
- Статтю 21 доповнити частиною дев’ятою такого змісту:
«За особами, яким призначено пенсію до набуття чинності Закону України від 3.10.2017 року №2148-19 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», зберігається право на перерахунок пенсії у порядку, передбаченому для державних службовців із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування за останньою виборною посадою на день призначення пенсії.»
ІV. У Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України від 22.01.2016 р., № 4, стор. 60, стаття 43) внести такі зміни:
- Частину першу статті 90 доповнити абзацом другом та третім наступного змісту:
«За особами, яким призначено пенсію до набуття чинності Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» на підставі Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», зберігається право на перерахунок пенсії на тих підставах, які діяли на час виходу особи на пенсію, в тому числі й у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям за посадою, з якої була призначена пенсія. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.»
- У Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (Відомості Верховної Ради України від 12.12.2003 р., № 49, стаття 376):
- У першому реченні абзацу першого частини першої пункту 13 Прикінцевих положень виключити слова «”Про державну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”».
- У першому реченні абзацу другого частини першої пункту 13 Прикінцевих положень після слів «”Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”» доповнити словами «”Про наукову і науково-технічну діяльність”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про державну службу“».
- У другому реченні абзацу другого частини першої пункту 13 Прикінцевих положень після слів «Порядок фінансування» додати слова «та перерахунку».
- Прикінцеві положення:
- Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
- Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Голова Верховної Ради України
05 квітня 2018
КОМІТЕТ РЕКОМЕНДУВАВ ПАРЛАМЕНТУ ПРИЙНЯТИ ЗА ОСНОВУ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ПЕРЕРАХУНКИ ПЕНСІЙ НАУКОВИМ ПРАЦІВНИКАМ, ЖУРНАЛІСТАМ, ПРАЦІВНИКАМ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ІНШИМ
4 квітня 2018 року народні депутати України – члени Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення розглянули проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо перерахунку пенсій науковим працівникам, журналістам, працівникам органів місцевого самоврядування та іншим) (реєстр. № 7406), поданий народним депутатом України Міщенком С. Г.
Законопроектом пропонується передбачити для наукових працівників, журналістів, працівників органів місцевого самоврядування та державних службовців, яким призначено пенсію до проведення в жовтні 2017 року пенсійної реформи, право на перерахунок пенсії на тих підставах, які діяли на час виходу особи на пенсію, у тому числі у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим працівникам. При цьому, умови та порядок перерахунку пенсій таким особам визначатиметься Кабінетом Міністрів України.
У свій час держава гарантувала підвищений соціальний захист, зокрема право на «спеціальне» пенсійне забезпечення таким особам, в тому числі і перерахунки таких пенсій. Слід також зазначити, що державні службовці у минулі роки сплачували підвищені внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування: з 1993 року по 2011 рік – 5%, тоді як інші працівники – 2%, тобто більше у два з половиною рази, а з 2011 року – 6,1% проти 3,6%, тобто більше ніж в 1,7 рази.
Перший заступник Голови Комітету Сергій Каплін наголосив, що питання конституційних гарантій повинно стати головним пріоритетом держави, люди не повинні страждати, необхідно віднайти можливості для здійснення таких перерахунків, зокрема і шляхом подання законодавчих ініціатив для наповнення бюджету Пенсійного фонду України.
Народний депутат України – член Комітету Наталія Веселова також наголосила на тому, що людям необхідно повернути їх зароблене.
В обговорені взяла участь народний депутат України Альона Шкрум, яка зазначила, що на сьогодні у судових органах розглядається велика кількість позовних заяв та скарг з вимогою щодо перерахунку таких пенсій. Отже питання потребує невідкладного врегулювання.
За результатами розгляду народні депутати України – члени Комітету одноголосно підтримали та рекомендували Парламенту прийняти законопроект за основу.