Про що пишуть місцеві видання в умовах сьогодення? Як через війну в Україні змінились тематичні пріоритети та про які теми все ж не варто забувати? Хто частіше фігурує в публікаціях локальних медіа – жінки чи чоловіки – і при висвітленні яких тем?

Ці та інші питання стали предметом спілкування «за кавою» 30 серпня 2022 року у Центрі журналістської солідарності НСЖУ у Дніпрі. Учасниками розмови стали регіональні журналісти і журналістки, інші причетні до медіа-сфери фахівці, а також представниці медіа Запорізької області, котрі через російський військовий напад на Україну були змушені полишити свої домівки і знайшли тимчасовий прихисток у нашому місті.
Так, близько 45% матеріалів у газетах і на сайтах Дніпропетровщини у серпні цього року присвячено висвітленню військових дій, життя громад в умовах війни, ВПО. Постійні ворожі обстріли територій Криворізького, Нікопольського, Синельниківського районів відбиваються на тематичній структурі матеріалів місцевих видань. Такі тенденції помітили експерти Інституту демократії імені Пилипа Орлика під час чергової хвилі Моніторингу провідних ЗМІ області, про що розповіла координаторка дніпровської групи ІДПО Наталя Назарова.

Достатньою мірою у медіа представлена локальна тематика: місцева інфраструктура, робота громадського транспорту, підготовка до опалювального сезону, робота закладів соціального захисту, культури, освіти, охорони здоров’я тощо. Пишуть журналісти про допомогу армії, широко висвітлюють волонтерську діяльність. Соціальна сфера, освіта, економіка – про це також пишуть у ЗМІ. Окремим темам приділяли більше уваги, деяким – менше.

Про гендерний аспект у місцевих медіа розповіла Тетяна Гренадьорова, експертка з моніторингу проєкту Волинського прес-клубу:
– Війна – головна тема інформаційного простору у ЗМІ Дніпропетровщини. Зокрема, військові зведення, коментарі військових адміністрацій. Логічним є те, що тему війни коментують найчастіше чоловіки і вони ж у переважній більшості є героями. Ця тенденція спостерігається як у друкованих ЗМІ, так і на Інтернет сайтах.

Інтернет-медіа, наголосила експертка, змінили стиль написання новин про війну. Все рідше можна прочитати суху статистику. Сайти чутливо пишуть про героїв, які загинули, беруть розгорнуті коментарі у людей, котрі втратили домівки, чи про волонтерську підтримку. Раніше така змістовність спостерігалась лише у друкованих ЗМІ.
Зустріч, що відбулась за партнерської підтримки Волинського прес-клубу, отримала схвальні відгуки усіх учасників. Колеги обговорювали виявлені тенденції, ділились власним журналістським досвідом, почули поради експертів. Такі заходи за участю місцевих представників медіа і журналістів-переселенців – це і нові знайомства, і спілкування. У складних випробуваннях сьогодення важливо об’єднуватись, підтримувати і допомагати одне одному.