Тисяча днів повномасштабного російського вторгнення… Тисяча днів боротьби за свободу і незалежність… Тисячу днів українські журналісти продовжують працювати попри обстріли та тривоги, доносять новини навіть під час блекаутів, ризикуючи життям фіксують воєнні злочини, аби показати світові наслідки агресії.
Чимало медійників та медійниць нині у лавах збройних сил захищають Україну зі зброєю в руках. Станом на сьогодні щонайменше 104 медійників окупанти вбили, 31 незаконно утримується в полоні рф.
Вшановуємо пам’ять усіх загиблих! Боремося за звільнення кожного бранця. Дякуємо усім, хто боронить Україну, хто тримає інформаційний фронт, наближаючи нашу спільну перемогу!
За верифікованими даними НСЖУ, нині в російському полоні перебуває як мінімум 31 цивільний працівник медіа; також Росія утримує щонайменше 2 представника медіа, які мобілізувалися для захисту України у лавах Сил оборони України.
«Росія продовжує грубо порушувати міжнародне гуманітарне право, незаконно утримуючи в полоні українських журналістів, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Це є воєнним злочином, за який агресор має понести покарання. Наші колеги перебувають у полоні виключно через свою професійну діяльність – вони виконували свій обов’язок, інформуючи світ про російську агресію проти України. Національна спілка журналістів України закликає міжнародну спільноту посилити тиск на Російську Федерацію задля негайного звільнення всіх полонених представників медіа. Кожен день у російському полоні – це день тортур і нелюдського поводження з нашими колегами. Принаймні одна українська журналістка – Вікторія Рощина – не пережила цих тортур і загинула в неволі».
Національна спілка журналістів України також закликає українську владу активізувати всі можливі дипломатичні механізми та переговорні процеси для визволення українських журналістів. Ми маємо використати кожну можливість для їхнього порятунку, залучити міжнародні організації та платформи.
Росія має зрозуміти, що покарання за злочини проти працівників медіа неминуче. Ми не припинимо боротьбу за свободу наших колег!
Українські цивільні журналісти, яких утримує в полоні російська федерація (список оновлюється):
- Бессарабов Олексій, український журналіст і політичний аналітик, колишній військовослужбовець ВМС України. Жив у Севастополі, працював кореспондентом видання «Главред», співпрацював із аналітичним центром «Номос», був заступником головного редактора журналу «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. Піддавався катуванням електрострумом. 4 квітня 2019 року за явно сфальсифікованою справою засуджений до 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Дудка Володимир, колишній український військовий моряк, інженер з техніки безпеки, політичний аналітик, співпрацював з журналом «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. Піддавався катуванням електрострумом. 4 квітня 2019 року за явно сфальсифікованою справою засуджений до 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Штибликов Дмитро, український журналіст, офіцер запасу ЗСУ, керівник міжнародних програм аналітичного центру «Номос», заступник головного редактора журналу «Чорноморська безпека». Затриманий ФСБ 9 листопада 2016 року за звинуваченням у диверсійно-терористичній діяльності. У травні 2017 року під примусом і погрозами щодо членів родини уклав досудову угоду, визнавши «вину». 16 листопада 2017 засуджений до 5 років позбавлення волі з відбуванням у колонії суворого режиму. 8 листопада 2021 року, коли мав вийти на волю, заарештований за звинуваченням у «державній зраді» і залишений під вартою.
- Аметов Ернес, громадянський журналіст, активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». 16 вересня 2020 року був виправданий, але апеляційний суд 14 березня 2022 року скасував виправдальний вирок. 29 грудня 2022 року отримав вирок 11 років позбавлення волі.
- Асанов Марлен (Сулейман), фотограф, популяризатор кримськотатарської культури і громадянський журналіст, активно висвітлював обшуки та судові процеси. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». Отримав вирок у 19 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Через умови утримання й тривале перебування в штрафному ізоляторі часто хворіє.
- Ібрагімов Тимур, громадянський журналіст, активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». Отримав вирок у 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Має третю групу інвалідності, у нього встановлено імплант ока, який уже давно потрібно замінити.
- Салієв Сейран, громадянський журналіст активно висвітлював обшуки та судові процеси. Заарештований 11 жовтня 2017 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». Отримав вирок у 15 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Мустафаєв Сервер, правозахисник, один із організаторів і координаторів «Кримської солідарності», громадянський журналіст, проводив системний моніторинг ситуації в Криму та висвітлював у медіа політично вмотивовані судові процеси. Заарештований 21 травня 2018 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». Отримав вирок у 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Подавав низку позовів про вилучення в нього Корану та особистих речей, відсутність адекватної медичної допомоги та інші порушення керівництва «виправних» установ.
- Сулейманов Руслан, громадянський журналіст висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 27 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». Отримав вирок у 14 років позбавлення волі колонії суворого режиму.
- Шейхалієв Рустем, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму, передусім «судові» процеси. Заарештований 27 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». Попри важкі хвороби (хронічний пієлонефрит, опущення правої нирки, варикозне розширення вен на ногах), отримав вирок у 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Бекіров Ремзі, громадянський журналіст, кореспондент «Grani.ru», висвітлював резонансні справи проти кримських татар в окупованому Криму. Заарештований 28 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». Отримав вирок у 19 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Аріфмеметов Осман, письменник, переможець літературних конкурсів, громадянський журналіст, активно висвітлював обшуки та судові процеси, допомагав робити передачі в СІЗО для несправедливо засуджених кримських татар. Заарештований 28 березня 2019 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». Отримав вирок у 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Єсипенко Владислав, журналіст проєкту «Крим.Реалії» «Радіо Свобода». Заарештований 10 березня 2021 року після того, як напередодні знімав покладання квітів до пам’ятника Т.Шевченку в Сімферополі; впродовж місяця родичі не знали, що з ним. Звинувачено спочатку в шпигунстві, а згодом – у збереженні та перевезенні вибухового пристрою. Було піддано катуванню електрострумом і погрозам убивством. Засуджено до 5 років позбавлення волі в колонії загального режиму. Справа Владислава Єсипенка, по суті, стала «методичкою» для фабрикування справ проти інших журналістів. Лауреат Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка 2022 року.
- Сулейманов Амет, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 12 березня 2020 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». Попри тяжку хворобу серця (лікарі рекомендували заміну серцевого мітрального клапана), отримав вирок у 12 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Перебував під домашнім арештом, а після набуття вироку чинності (з 5 квітня 2023 року) – в ув’язненні. Його утримують в умовах, які сприяють загостренню хвороби.
- Ахтемов Асан, кримський журналіст, кореспондент і помічник редактора газети «Авдет». Затриманий 3 вересня 2021 року за звинуваченням у підриві ділянки газогону поблизу Сімферополя. Піддавався катуванням і психологічному тиску з боку співробітників ФСБ. Незважаючи на явну фальсифікацію «доказів», засуджений до 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
- Хилюк Дмитро, журналіст УНІАН, захоплений російськими військовими 3 березня 2022 року у батьківському обійсті в селі Козаровичі Вишгородського району Київської області. Жодних офіційних звинувачень йому не пред’явлено. Відповідно до розслідування «Репортерів без кордонів», станом на липень 2023 року його утримували в одному з виправних закладів Володимирської області рф.
- Цигіпа Сергій, громадський діяч, журналіст із Нової Каховки, затриманий 12 березня 2022 року, за звинуваченням у шпіонажі рішенням окупаційного Сімферопольського «суду» 6 жовтня 2023 року отримав 13-річний термін ув’язнення. 14 лютого 2024 року апеляційний «суд» залишив у силі цей вирок.
- Данилович Ірина, кримська медична сестра, профспілкова і громадська активістка, громадянська журналістка «Кримського процесу». Викрадена в Коктебелі 29 квітня 2022 року; утримувалася в підвалі, була піддана катуванням і залякуванню. Обвинувачена у виготовленні і зберіганні саморобного вибухового пристрою. Отримала вирок у 7 років позбавлення волі. В ув’язненні стан її здоров’я сильно погіршився, вона втрачає слух, перенесла інсульт. Через відсутність медичного обслуговування оголошувала сухе голодування.
- Ільченко Євген, адміністратор мелітопольського телеграм-каналу «Милый тополь», затриманий 10 липня 2022 року, вивезений у Росію.
- Темер’янов Вілен, громадянський журналіст, згодом журналіст видання «Grani.ru», активно висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 11 серпня 2022 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». В умовах ув’язнення його піддавали примусовій психіатричній експертизі; крім того, в журналіста різко погіршився зір. Станом на квітень 2024 року вирок ще не винесено.
- Левченко Ірина, журналістка з Мелітополя, ветеран журналістики, затримана 6 травня 2023 року разом із чоловіком Олександром. У чому її звинувачують і де утримують, достеменно невідомо.
- Левченко Георгій, адміністратор телеграм-каналу «РІА Мелітополь», заарештований ФСБ в Мелітополі 20 серпня 2023 року як «український терорист», що зафіксовано в російському пропагандистському ролику. Де утримують журналіста, наразі невідомо.
- Глуховська Анастасія, до повномасштабного вторгнення – журналістка видання «РІА Мелітополь», заарештована ФСБ в Мелітополі 20 серпня 2023 року, що зафіксовано в російському пропагандистському ролику. Де її утримують, невідомо.
- Гершон Владислав, адміністратор чату «Мелітополь – це Україна», затриманий 20 серпня 2023 року. Про його затримання родичам повідомили через два з половиною місяці.
- Суворова Яна, адміністраторка телеграм-каналу «Мелітополь – це Україна». Затриманий російськими окупантами 20 серпня 2023 року в Мелітополі. Разом з іншими адміністраторами його звинуватили в тероризмі, шпигунстві та співпраці з українськими спецслужбами. Де його утримують, невідомо.
- Олександр Малишев, адміністратор телеграм-каналу «Мелітополь – це Україна». Затриманий російськими окупантами 20 серпня 2023 року в Мелітополі. Разом з іншими адміністраторами його звинуватили в тероризмі, шпигунстві та співпраці з українськими спецслужбами. Де його утримують, невідомо.
- Максим Рупчов, адміністратор телеграм-каналу «Мелітополь – це Україна». Затриманий російськими окупантами 20 серпня 2023 року в Мелітополі. Разом з іншими адміністраторами його звинуватили в тероризмі, шпигунстві та співпраці з українськими спецслужбами. Де його утримують, невідомо.
- Марк Каліуш, адміністратор телеграм-каналу «Мелітополь – це Україна». Затриманий російськими окупантами 20 серпня 2023 року в Мелітополі. Разом з іншими адміністраторами його звинуватили в тероризмі, шпигунстві та співпраці з українськими спецслужбами. Де його утримують, невідомо.
- Османов Рустем, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 5 березня 2024 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». Російський «київський районний суд» Сімферополя обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці.
- Азізов Азіз, громадянський журналіст, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. Заарештований 5 березня 2024 року за звинуваченням в участі в мусульманській організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у росії «терористичною». Російський «київський районний суд» Сімферополя обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці.
- Осьмак Геннадій, журналіст із Генічеська, колишній головний редактор видання «Новий візит». 12 березня 2022 року заявив про припинення роботи в медіа. 7 березня 2024 року стало відомо про його затримання за «участь у незаконному військовому угрупованні» («популяризацію терористичного батальйону імені Номана Челебіджихана»). Йому загрожує 15 років ув’язнення.
Також є інформація про журналістів, які потрапили в полон, перебуваючи у лавах Сил оборони України:
- Гуділін Олександр, журналіст маріупольського видання 0629.com. З початком повномасштабної війни мобілізувався до територіальної оборони і охороняв різні об’єкти в Маріуполі. 12 квітня 2022 року потрапив у полон. Донецька обласна організація НСЖУ наполягає на негайному звільненні Олександра.
- Філімон Василь, телеоператор Миколаївської філії Суспільного мовлення, був призваний до лав Збройних сил України. 15 травня 2022 року потрапив у полон до військових окупаційних сил РФ під час виконання бойового завдання в Донецькій області.